Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Erdoğan’ın açıklamasından sonra son dakika gelişmesi! İlk rakam geldi: Asgari ücrete yüzde 40 zam..

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Kabine toplantısında yapılan açıklamanın duyurulmasından sonra milyonlar heyecanlanmıştı.

Erdoğan kabine toplantısında asgari ücrete ilişkin, “Arkadaşlar bu böyle olmaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete zam yapmamız lazım ki sabit gelirli vatandaşımız enflasyonun altında bu kadar ezilmesin” ifadesini kullanmıştı. İlk hesaplamada asgari ücretin yılbaşında 7 bin 700 bin TL olacağı iddia edildi.

BEKLENEN ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA İLK RAKAM

2022 Eylül ayı enflasyon rakamları belli oldu. Enflasyon Eylül’de aylık bazda yüzde 3,08 artarken, yıllık bazda yüzde 83,45 oldu

SGK Uzmanı Özgür Kaya CNN Türk ekranlarına asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Özgür Kaya, yılbaşında beklenen asgari ücret zammının ne kadar olacağı hakkında rakam verdi.

YÜZDE 40 ZAMLA BİRLİKTE YENİ ASGARİ ÜCRET..

Kaya açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

‘’TÜİK’in enflasyon rakamlarına göre yüzde 3-8 olduğunu görüyoruz. Önümüzde üç aylık bir süreç kaldı. Bu aylar işçi ve bağ-kur emeklilerimizi, memur ve memur emeklilerimizi ve asgari ücretliyi ilgilendiriyor. Toplu sözleşme şartları gereği yüzde 7’lik bir zam söz konusu olacak. Enflasyon farkı yılsonuna kadar toplu yüzde 19-20’lere gelecek. Buna yüzde 20’de refah payı koyduğumuzu zaman ortalama yüzde 40 seviyelerinde bir zam uygulanacağını tahmin ediyoruz. Bu yüzde 40 sadece emekliye değil aynı zamanda asgari ücretliye de artış meydana getirecek. Yüzde 40 ilave ettiğimizde ise net olarak 5.500 liradan 7.700 lira seviyelerine yükselebileceğini öngörmek mümkün olabilir’’