Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yeni emekli maaşı basına sızdı! 2023 emekli maaşı kaç TL olacak? İşte konuşulan o rakam

Milyonlarca emekli ocak ayında gelecek zammı merak etmeye başladı. Yeni emekli maaşı resmen basına sızdı! 2023 emekli maaşı ne kadar olacak? Emekliler ne kadar maaş alacak? İşte emekli maaşı için konuşulan o rakam..

Son olarak temmuz ayında yapılan zam yüzde 42,35 olarak açıklanmıştı. Şimdi gözler ocak ayında gelecek yeni yıl zammına çevrildi. Milyonlarca emekli maaşlara gelmesi beklenen zammı bekliyor.

EMEKLİ ZAMMI

Eylül ayı TÜİK verilerine göre TÜFE yıllık %83.45, Aylık %3.08 olarak arttırıldı. Emekli maaşlarına da bu oranlara göre zam yapılacağı için, 3 aylık oranlarda netleşti.

Emekli maaşı zammı, Temmuz ayı ile Aralık ayı arasındaki 6 aylık dilimde, enflasyon oranlarına göre netlik kazanacaktır. Temmuz 2.37, Ağustos, 1.46, Eylül ise 3.08 olarak belirlendi. Bu durumda da hesaplamalar aşağı yukarı belli oldu. Temmuz ayında emekli maaşlarına uygulanan %42,35’lik zammın üzerinden 3 ay daha geçti. Açıklanan Temmuz ayı enflasyonu %2,37, Ağustos ayı enflasyonu ise yüzde 1,46 olarak açıklandı. Eylül ayı enflasyon rakamları ise bir önceki aya göre 3,08 oranında gerçekleşti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2022 yılında gelen zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 2.500 TL olarak açıklanmıştı. Temmuz ayında yapılan zamla bu rakam 3.500 TL’ye çıkarıldı. Şu anda da ocak ayında emekli maaşlarının en düşük 5 bin TL olacağı konuşuluyor.

Emekli maaşlarına gelecek olan zamlar 6 aylık enflasyon rakamlarına göre şekilleniyor.