Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika gram altın çok sert yükseldi! Ağızları açık bırakan yükseliş: İşte güncel gram ve çeyrek altın fiyatları

Geçtiğimiz haftaki düşüş seyrini tersine çevirerek ters yönlü bir ivme kazanan altın hız kesmezken bugün gram altın 1.025 TL seviyesini aştı ve 1.028 TL seviyesine kadar çıktı. Gram altındaki son durum ise araştırılıyor. Konu ile ilgili olarak yatırım yapanlar ve vatandaşlar tarafından anlık altın fiyatları sorgulanıyor.

ZİRVEYE YERLEŞTİ

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. Fiyatlar son 3 haftanın zirvesine yerleşirken bugün dolar 15.58, Euro 18.53 liradan işlem görürken gram altın ise 1028 liradan alıcı bulduğu aktarıldı. Bunun yanı sıra gümüş fiyatları dün yüzde 9’a yakın artarak son 3 ayın en yüksek seviyesini gördüğü duyuruldu.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram Altın:1.028,92

Çeyrek Altın:1.697,00

Yarım Altın: 3.392,00

Cumhuriyet Altın: 6.762,00

1.200 LİRA SEVİYESİNE ÇIKACAK

Piyasa Uzmanı İslam Memiş yaptığı açıklamada Ekim ayında gram altında yükselişin süreceğini ve 1200 lira seviyesini beklediğini ifade etti. İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya, yaptığı açıklamada riskli varlıklara yönelik iştahın artmasının altında önemli bir tepki yükselişini beraberinde getirdiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Şu an henüz geçici bir bahar havası hakim. Bu tepki hala durgunluk korkusu gölgesinde. ABD tahvil faizlerinde tekrar yukarı yönlü bir hareket olur ve Fed şahin tutumunu sürdürürse devamı gelmez. Düşüş trendini kırması için daha güvenli data ve haber akışına ihtiyaç var.

KISA SÜRELİ ALIM FIRSATI KAÇTI

Gram altını destekleyen şimdilik ons altın. Şu an gelen tepki ile kısa süreli alım fırsatı kaçmış olabilir.

Açıkçası bu daha mümkün ama o seviyeler yeni alım fırsatı olur mu? Öyle değerlendirmek lazım. Şu an iyi bir tepki yakaladı. Kalıcı olması Fed’in adımlarına bağlı. ABD tarafında ana sorun geride kalmış değil, riskler hala masada. Şimdilik biraz iyiye odaklanan ve iştah arayan piyasalarla karşıyayız. İlk olumsuz haber yine altın yatırımcılarını üzebilir. O yüzden temkinli olmayı öneriyorum.”