GündemSağlık

Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan salgın açıklaması geldi: Vaka sayısı 10 binin üzerine çıktı!

Dünya Sağlık Örgütü’nden korkutan salgın açıklaması geldi! DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Suriye ve Haiti’de etkili olan kolera salgınına dair son verileri paylaşarak vaka sayısının 10 binin üzerine çıktığını söyledi.

Ghebreyesus, Suriye genelinde son 6 haftada kolera vakalarının 10 binin üzerine çıktığını belirterek, “Haiti’de 3 yıldan sonra ilk defa görülen salgında şimdiye kadar 2 vaka resmi makamlarca doğrulandı, 20 şüpheli vaka ve 7 can kaybı ise inceleniyor. Bu salgın, yılın sonunda koleradan tamamen temizlenmiş bir ülke olmaya hazırlanan Haiti için aksilik oluşturmuştur.” dedi.

KOLERA İÇİN AŞI ÇAĞRISI

DSÖ’nün koleraya karşı 2013’te oluşturduğu aşı stokundan geçen yıl ihtiyaç sahibi bölgelere 27 milyon doz aşı gönderildiği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, aşı üretiminin artırılması için dünyanın önde gelen ilaç firmalarına DSÖ ile iş birliği içine girme çağrısında bulundu.

Ghebreyesus, Uganda’da yeniden patlak veren Ebola salgını, Pakistan’da sel felaketinin ardından başlayan salgınlar ve halihazırdaki Covid-19 ile maymun çiçeği salgınlarının da dünyanın diğer gündemleri olduğunu hatırlatarak, “Bu durum tüm ülkelerin salgınlara karşı savunma sistemini acilen geliştirmesi gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır.” diyerek açıklamalarını noktaladı.