Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Vatandaşa kötü haber: Enflasyon 0 çıksa bile 121 zam geliyor! Tarih belli oldu

Vatandaşlara kötü haber bugün geldi. 2022 yılı Türkiye’de yüksek enflasyonla geçiyor. Ancak daha yıl bitmeden 2023 yılı için kötü haber geldi. Gelen habere göre ekim ayında enflasyon yüzde 0 çıksa bile yüzde 100’den fazla zam gelecek.

Konuyla ilgili açıklamaya Vergi Uzmanı Ozan Bingöl yaptı. Vergi ve harçlara yeni yıldan itibaren yüzde 100’den fazla zam bekleniyor.

1 OCAK’TAN İTİBAREN GELECEK

2022 yılındaki yüksek enflasyon 2023 yılında ödenecek vergi ve cezaları da etkileyecek. Eylül ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 83,45, aylık ise yüzde 3,08 olarak açıklanmıştı. Ekim ayında enflasyon yüzde sıfır çıksa dahi vergiler ve harçlar zamlanmaya devam edecek.

ERDOĞAN’IN İNDİRİM YETKİSİ

Fox Haber’de yer alan habere göre, 1984 yılından bu yana uygulanan yeniden değerleme oranı tarihin en yüksek seviyesinde olacak. Ozan Bingöl konuyla ilgili, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın her kanunda ayrı takdir yetkisi var. Eğer önlem almazsak yetkisinin olmadığı yerde enflasyon sıfır bile gelse zamlarda yüzde 121 artış olacak.” ifadelerini kullandı. Emlak vergisi de yeniden değerleme oranlarına göre artıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın trafik cezalarında fiyatı indirme yetkisi yok, ancak motorlu taşıt ve emlak vergilerini yarı yarıya indirebiliyor.