Editörün SeçtikleriEkonomiGenelGündem

Torba kanun teklifine yeni madde eklendi: O kişilere kesilen para cezaları silinecek!

Meclise getirilmesi beklenen torba kanun teklifiyle ilgili flaş bir gelişme yaşandı. İkiye bölünen 52 maddelik ilk torba kanun teklifine önemli maddelerin eklendiği ortaya çıktı.

Torba kanun düzenlemesi yarın Meclis’in gündeminde olacak. Daha öncesinde yaklaşık 100 maddeden oluşan ve ikiye bölünen torba kanunun ise ilk 52 maddelik kısmına yeni kritik maddeler eklendi.

VERİLEN CEZALAR KESİLECEK

NTV’nin haberine göre bu maddelerden biri salgında maske takmayanlara verilen cezalar silinmesi oldu. Bir diğer önemli madde de kısa çalışma ödeneğinde itilaflı dosyalar, işten çıkartılanlar hariç, bildirmekte gecikenlerin borçları da silinecek.

KYK KREDİ FAİZLERİ SİLİNECEK

Bunun dışında daha önce açıklanan Kredi Yurtlar Kurumu borçlarının faizlerinin silinmesi, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının 31 Aralık 2023’e kadar uzatılması düzenlemeleri de teklifte yer alıyor.

2 bin liraya kadar olan icra borçlarının ve varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan borçların tasfiye edilmesi de sağlanacak.

Günlük 51 liraya kadar olan yemek bedellerinin nakit olarak verilmesi halinde ve 1000 TL’ye kadar elektrik-doğalgaz desteği verilmesi durumunda vergi indirim yapılması da düzenlemede yer alan maddeler arasında yerini aldı.