GenelSağlık

Dünyada her yıl 500 bin kişiyi öldürüyor: Boğaz ağrısıyla ortaya çıkıyor! Aman dikkat!

Yurt genelinde hava sıcaklıkları düşmeye devam ediyor. Düşen sıcaklıklar ise grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarla ilişkili vakaların artışına neden oluyor. Gribin dünyada her yıl 500 bin kişinin ölümünden sorumlu olduğu biliniyor. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ahmet Uslu da hastalığa karşı uyarılarda bulundu.

Dr. Uslu, kendini hasta hisseden kişilerin hijyen kurallarına riayet ederek maske kullanmasının önemli olduğunu vurguladı. Uslu, sosyal mesafenin korunması ve hastalık belirtilerini taşıyorken diğer bireylerle temastan kaçınmanın hastalığın bulaşma ve yayılma hızını azaltacağını belirtti.

Yaklaşık 100 bin grip vakasında 2 ölümün görüldüğünü ifade eden Uslu, “Ölüm hızı sağlıklı erişkinlere göre, kalp hastalığı olanlarda 52 kat, akciğer hastalığı olanlarda 120 kat, kalp hastalığı ve diyabeti olan kişilerde ise 241 kat artıyor. Yani sağlıklı insanlar hemen hemen hiçbir komplikasyona sebep olmadan iyileşirken, hastaların yüzde 0.5-1 oranında ise hastane yatış gerekebiliyor.”

65 YAŞ ÜSTÜ BİREYLER DİKKAT

“Çoğunlukta ev istirahati ve ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlarla sorunsuz bir şekilde tedavi ediliyor. Bazen ağır vakalarda antiviral dediğimiz ilaç tedavisi uygulanabiliyor” diye konuştu. Gripten korunmak için aşının da önemli bir yol olduğunu anlatan Uslu, özellikle kronik rahatsızlığı olan risk grubundaki bireyler ve de 65 yaş üstü bireylere rutin olarak aşı önerdiklerinin altını çizdi.