Editörün SeçtikleriEkonomiGenelGündem

Milyonlarca kişi nefesini tuttu: Yeni asgari ücrette beklenen tutar belli oluyor! Asgari ücrette 10 bin TL detayı…

Türkiye nüfusunun güncel olarak yüzde 42’si asgari ücretle çalışıyor. Ancak asgari ücret aynı zamanda ülkedeki tüm çalışan ve emeklilerin gelir düzeyini de belirliyor. Aralık ayına yaklaştıkça 2023 yılında asgari ücrete gelecek zam ise milyonlarca kişinin merak konusu haline geldi. Asgari ücretle ilgili olarak ise 10 bin TL detayı dikkat çekti.

Sabah yazarı Faruk Erdem Youtube kanalı üzerinden asgari ücrette merak edilen detaylara ilişkin yeni bir paylaşımda bulundu. Erdem, asgari ücretin 10 bin TL olabileceği iddiası üzerinde durdu.

5 BİN 500’E ÇIKARILDI

Erdem’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

“Asgari ücretin belirlenmesindeki parametre enflasyon olacak. Bundan önceki yıllara baktığımızda hep enflasyonun 5-10 puan üzerinde artışlar olmuş. Son yıl yani 2022 yılında enflasyonun üzerinde yüzde 50’lik bir artış oldu. Temmuz’da bir ara zam yapma ihtiyacı duyuldu ve yüzde 30 zam daha yapılarak net asgari ücret 5 bin 500 TL’ye çıkartıldı.”

“Asgari ücret bir geçim ücreti değil, verebilecek minimum seviyeyi gösteriyor. Asgari ücretin yükseltilmesi diğer çalışanların maaşını da yukarı çekiyor. Yılbaşın ve Temmuz’da yapılan zamlardan sonra yeni yıl için beklentiler yüksek. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enflasyonist bir ortam var. Bu yüksek enflasyonun ardından yüksek ve güçlü bir asgari ücret artışı bekleniyor. Memur ve emeklilerde olduğu gibi asgari ücrette ilave bir atış olabilecek.”

ASGARİ ÜCRET 10 BİN TL OLUR MU?

“Tabi bir sürü rakamlar dolanıyor. Asgari ücreti belirleyen en önemli parametrelerden birisi enflasyon olmuş ve enflasyonun üzerinde artışlar yapılmış. Şimdi hesap nasıl yapılacak? Temmuz ayında yapılan zammın ardından brüt asgari ücret 6. 471 TL çıkarıldı. Kesintiler sonrasında net asgari ücret ise 5 bin 500 TL’ye ulaşıyor. Bu hesaplamada gelir ve damga vergisi yok. Enflasyonun üzerinde bir zam yapılması konusunda bir 10 bin TL meselesi ortaya atılmıştı. Yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Yapılan anketlere baktığımızda yüzde 70-75 bir enflasyon hedeflemesi var.”

“Yüzde 70 gerçekleşen bir enflasyonda bunun üzerine yüzde 10’luk bir eklemeyle asgari ücretin brütü 11.647 TL’ye, neti ise 9 bin 900 TL’yi buluyor. Tabi yüzde 80’lik artış yıllık asgari ücrete yapıldığında bu rakama ulaşmak biraz mümkün olmayacak. Sadece Temmuz ayındaki artışa yüzde 80 artış yapılırsa 10 bin liraya yakın bir asgari ücrete yaklaşmış olacağız. Yüzde 70’lik bir artış olursa eğer net asgari ücret 9 bin 350 TL olacak. 4.253 TL’nin üzerinden yani yıla yayılırsa asgari ücret yüzde 80’lik artışla 7 bin 656 gibi net bir asgari ücret çıkar.”