Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Torba yasadan müjde geldi! Kredi ve kredi kartı borcu olanlara müjde

Kredi ve kredi kartı borcu olanları yakından ilgilendiren çok önemli bir haber geldi. Türkiye Büyük Milet Meclisine sunulan torba yasa teklifinde Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarına giren ve kamuoyunda ”kara liste” olarak bilinen kredi borçlularına sevindiren haber geleceği bildirildi. Bu noktada sicil affı geleceği aktarıldı.

EN KAPSAMLI DÜZENLEME OLACAK

10 milyondan fazla kişi ve şirketi ilgilendiren madde, Karşılıksız Çek ve Protestolu Senet ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Yasa’nın çıktığı Ocak 2009’den bu yana en kapsamlı düzenleme olacak.

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, zamanında ödenmemiş kredi kartı ve diğer kredi borçları nedeniyle kredi puanları düşen vatandaşlara sicili düzeltme şansı tanındığı belirtildi ve bu haktan anapara ve taksit ödeme tarihi 1 Ekim 2022’den önce olan kişiler ve şirketlerin yararlanacağı bildirildi. Bunun yanı sıra borçlarını 1 Temmuz 2023’e kadar ödeyenlerin veya yapılandıranların, Bankalar Birliği Risk Merkezi’ndeki kayıtları silineceği aktarıldı.

Kredi kuruluşlarının ve finansal kuruluşların, bu kişiler veya şirketlerle yaptıkları işlemlerde, geçmiş dönem performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak. Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde eski kayıtlar görünmeyecek. Bunu sağlayan finans kuruluşlar için bu işlemlerden dolayı hukuki ve cezai sorumluluk doğmayacak.

10 MİLYON KİŞİYİ KAPSAYABİLİR

Aynı raporlara göre 2021’de ayda ortalama 3 bine yakın kişi ve şirkete çek yasağı getirildiği belirtilerek yeni düzenlemenin, geçmişten devam eden dosyalar veya senetlerini, çeklerini, kredi borçlarını ödedikleri halde sicilleri olumsuz görünen kişi ve şirketlerle birlikte 10 milyona yakın vergi mükellefini kapsaması beklendiği bildirildi.