Editörün SeçtikleriGenelSağlık

Kan grubu bu olan herkes dikkat etsin: Kansere yakalanma riskiniz daha fazla! Araştırma sonuçları korkuttu

Hastalıklar yaşantımızı olumsuz olarak etkileyip, günlük hayat kalitemizi düşürebilir. Kanser de hayati açıdan tehlikeli olan hastalıklar arasında en üst seviyede yer alıyor. Konuyla ilgili önemli bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre bazı kan grubuna sahip olan kişilerin pankreas kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Dünyada en büyük ikinci ölüm nedeni olarak kanser bulunuyor. Çeşitli kriterler kansere neden oluyor. Yapılan araştırmalar özellikle pandemiden sonra gelen hareketsiz yaşamın kanseri artırdığı biliniyor.

YÜZDE 72 DAHA FAZLA

Harvard uzmanları tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırma, özellikle bir kan grubuna sahip kişilerin pankreas kanserine yakalanma olasılığının en düşük kan grubuna sahip olanlara göre yüzde 72 daha fazla olduğunu buldu. Çalışmanın baş yazarı ve Harvard Tıp Okulu’nda tıp eğitmeni Brian Wolpin, “Kan grubu ve pankreas kanseri riski arasındaki ilişki, hastalığın altında yatan biyolojik mekanizmalara ulaşmak için yeni bir yol sağlıyor” dedi.

EN DÜŞÜK RİSK 0 GRUBU

Dana-Farber Kanser Enstitüsü tarafından 2009 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, pankreas kanseri geliştirme riskiniz şaşırtıcı bir faktörle önemli ölçüde kan grubunuzla bağlantılıdır. Ekibin buldukları çarpıcıydı: B grubu kana sahip kişilerin pankreas kanserine yakalanma olasılığı, en düşük riskli kan grubu 0 olan O’ya kıyasla yüzde 72 daha yüksekti. Dramatik bir şekilde: A tipi bireyler yüzde 32 daha yüksek riske sahipti ve AB tipi bireyler, O tipi bireylere kıyasla yüzde 51 daha yüksek riske sahipti.

PANKREAS KANSERİ BELİRTİLERİ

Karın ağrısı

İştahsızlık

Kilo kaybı

Sarılık

İdrar renginde koyulaşma

Sırt ağrısı

Bulantı

Kusma

İshal

Yağlı dışkılama pankreas kanserinin belirtilerindendir.