Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Flaş gelişme: Bakan Bilgin’den son dakika 2023 asgari ücret açıklaması! Rakamlarla ilgili ilk açıklamayı yaptı

Son dönemlerde asgari ücrete ilişkin rakamlar telaffuz edilmeye başlandı. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından 2023 asgari ücret için ilk defa rakamlarla iligili bir açıklama geldi. İşte merak edilenler..

Yılık ilk 6a ylık döneminde meydana gelen yüksek enflasyon sonrasında asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılmıştı. Yeni yılın asgari ücret rakamını belirlemek adına toplantılar önümüzdeki aylarda başlayacak. Ancak milyonlarca kişi şimdiden 2023 asgari ücret ne olur? Sorusuna cevap aramaya başladı.

“LOTO TAHMİNİ YÜRÜTÜR GİBİ..”

Uzmanların dışında sosyal medyada da asgari ücretle ilgili rakamlar konuşulmaya başlandı. Bunun üzerine Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama geldi. Bakan açıklamasında, asgari ücretin kendisinin belirlemediğinin altına çizerek şunları söyledi:

“Asgari Ücret Komisyonu’nun kararıyla ortaya çıkacak bir konu. Böyle loto tahmini yürütür gibi şu kadar olacak, bu kadar olacak gibi açıklamaları kim yapıyor bilmiyorum ama bunların hiçbir geçerliliği yok”

“ŞİMDİ RAKAM TELAFFUZ ETMEK DOĞRU DEĞİL”

2023 yılında uygulanacak olan asgari ücretin belirlenme sürecinin yasal olarak Aralık ayında başlayacağını aktaran Bakan Bilgin, “Şimdiden rakam telaffuz etmek doğru değil. Ekim ayındayız. Ekim, kasım, aralık ayları ve sonrasında enflasyon rakamlarını göreceğiz ve komisyon karar verecek. Keyfi olarak çıkıp asgari ücret rakamı şu olacak ya da bu olacak demek mümkün mü? Bunları söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Ya süreçten bihaberler ya da öylesine tahmin olarak açıklıyordur herhalde”