EkonomiGenelGündem

Bakan Kurum açıkladı: Başvurular 7 Kasım’a kadar devam edecek! Sosyal konut projesinde detaylar belli oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesinde merak edilenleri yanıtladı. Arsa başvurularına şu ana kadar 67 bin kişinin katıldığını, iş yerleri için ise 20 bin kişinin başvurduğunu belirten Bakan Kurum, tapuların ne zaman teslim edileceğini de açıkladı.

Bakan Kurum’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Bir milyon altyapılı arsanın 50 bini İstanbul’da olacak. Yapmış olduğumuz il ziyaretlerindeki vatandaşlarımızın talepleri, neticesinde bu sayıları belirledik. 10 Ekim itibarıyla başvurular başladı. 7 Kasım’a kadar sürecek. Vatandaşlardan yoğun talep var. İlk önce altyapısını hazırlayacağız. Müstakil olanlara proje desteği vereceğiz. Vatandaşımız isterse bu projelerden talep edebilecek.”

YÜZDE 50 İNDİRİM

“Hepsi farklı olacak. Türkiye haritasına baktığınız arsaları yerlerini belirledik. Bunu belirlerken hem merkezdeki hem ilçedeki talepleri baz aldık. Arsa değerlemelerini SPK onaylı ekspertizlere göre yapıyoruz. Değerlemelerden de yüzde 50’ye varan indirim yapıyoruz. 350 milyon metrekare üzerinde çalışıyoruz.”

İLK ÖDEME 1 YIL SONRA BAŞLIYOR

“Sabit olacak. Faizsiz bir şekilde vatandaşlarımız ödeyecek. İlk taksit 1 yıl sonra başlayacak. Vatandaşlarımız sabit bir şekilde taksitlerini ödeyecekler. Gençlerimiz bu projeye çok büyük bir ilgi gösterdiler. Gençler bizim geleceğimiz. Biz eminiz ki bizden çok daha iyisini yapacaklar. Tek amacımız onlara daha iyi bir gelecek sunmak. Gençlerimizin başvuru 2 milyonu aştı.”

TAPULAR ARALIK AYINDA VERİLECEK

“Burada imar planları hazırlayacağız. Bazılarının imar planları da hazırlandı. Yüzde 40’ını yeşil alanlara sosyal donatılara terk edeceğiz. Aralık ayı itibariyle de arsa tapularını vermeye başlayacağız. Bu aşamaların hepsinde vatandaşlarımıza destek vermeye devam edeceğiz.”

“Biz projelerimizi sunacağız, ancak vatandaş beğenmezse de kendisi de istediği gibi bir plan çizerek evini yapabilecek. Bazılarını kat karşılığı verecekler, böyle arsalarımız var. Belki müteahhit bulup verelim diyecekler. Çoğunluk ne isterse bu projelerde biz onun yanında olacağız.”

“Vatandaşlarımıza Aralık ayı itibarıyla arsa tapularını vermeye başlayacağız. Her türlü teknik desteği de sağlayacağız. 81 ilin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bu projeleri sunacağız. Ama kişiler kendisi de projesini yapabilecek. Bazıları arsalarını kat karşılığı olarak da verilebilecek. Bu süreci 2 yıl içerisinde tamamlamayı öngörüyoruz.”