Editörün SeçtikleriEğitimGündem

Çocuğu olanlar dikkat! Pek çok ülkede yasaklandı: Okullar açıldığından beri hızla arttı..

Son dönemlerde pek çok çocuğun elinde bulunan peluş oyuncak Huggy Wuggy tehlike saçıyor. Özellikle ilkokul ve anaokul çağındaki çocukların psikolojisini bozduğu belirtildi. Bu yıl sınıflarda boğaz sıkma davranışlarını arttığı duyumları sıklaşmaya başladı. Konuyla ilgili konuşan anne Esra Güleç, oyunu sınıf arkadaşlarından duyduktan sonra 6 yaşındaki kızının 7 ay pedagog desteği gördüğünü söylüyor.

Peluş oyuncak Huggy Wuggy çocukların psikolojisini bozmaya devam ediyor. Oyuncak dışında karakterin bir oyunu ve internette çok sayıda videosu bulunuyor.

OKULA GİRİŞİ YASAKLANMALI

Uzmanlar yaptıkları açıklamasında bu yıl sınıflarda boğaz sıkma davranışının arttığına dair yoğun şikayetler aldıklarını belirtiyor. Huggy Wuggy pek çok ülkede yasaklanan bir oyun. Öğretmenler ve veliler bu oyuncağın okullara girişinin engellenmesi konusunda çağrıda bulunuyor.

HER YERDE SATILIYOR

Psikolog Ramazan Saygın Şimşek, oyuncağın aslında her yerde satıldığını ve bu oyuncağın aslında bir oyun karakteri olduğunu belirterek, şunları dedi:

“Çizgi filmden haberi olmayan çocuklar sokaklarda satılan peluş oyuncakları görüyor. Merak duygusuyla oyun içeriğinin anlatıldığı videolara veya çizgi filme yöneliyorlar.” diye konuştu. Piyasada 75-100 lira aralığında satılan oyuncağın çocukların boynuna takılacak şekilde tasarlandığını anlatan Şimşek, “Huggy Wuggy içeriği kurbanlarına arkadan sarılarak boynunu sıkarak öldürüyor. Bu peluşu da çocukların boynuna sarılacak şekilde tasarlamışlar.” dedi.

Çocukların birbirleriyle iletişiminde öfkenin hakim olduğuna işaret eden Şimşek, şunları söyledi: “5-9 yaş grubu arası çocuklarda kavga, boğaz sıkma vakalarında ciddi artış var. Çocuklar genelde çizgi filmi veya videoları ailelerinin haberi olmadan izlemiş oluyor, diğer grup ise arkadaşlarından duyuyor, yayılan korku atmosferinden etkilenip destek alma ihtiyacı hissediyor.”

HUGGY WUGGY GİBİ BEN DE KARDEŞİMİ BOĞAZLAYACAĞIM

7 aylık hamile bir annenin kendisine ulaştığını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu: “Annenin 5 yaşındaki çocuğu, ‘Anne ben kardeşimi doğduktan sonra boğazlayacağım’ demiş. Annesi şok geçirmiş, ‘Niye oğlum?’ diye sorunca aldığı cevap kan donduruyor, “Huggy Wuggy öyle yapıyor, ben de kardeşimi boğazlayacağım” 6 yaşındaki Elif’in annesi Esra Güleç, oyunu sınıf arkadaşlarından duyduktan sonra kızının ciddi anksiyete sorunu yaşadığını söyledi.

SATIŞI YASAKLANMALI

Dijital İçerik Üretici Orhan Toker, “Oyun çok popüler olduğu için pelüş oyuncağı da yapıldı. Maalesef bu oyuncak şu an 3 yaşındaki çocukların elinde geziyor. Çocuklar oyuncaktan etkilenerek, videoları izliyor. Bu videoları gören çocuklarda gece uyuyamama, yalnız kalamama, tek başına tuvalete gidememe, alt ıslatma, okula gitmeyi reddetme gibi durumlar ortaya çıkıyor. Oyuncağın satışının yasaklanması gerekiyor” dedi.