Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ekim ayı ödemeleri yapıldı: Hemen en yakın PTT ya da ATM’ye koşun! 850 TL ile 1.205 TL arasında para yatırıldı, hesaplarınıza bakın

Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği destek ödemeleriyle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Ekim ayı destek ödemlerinin başlayacağı belirtildi. Aylık 850 TL ile 1.205 TL para yatırılacak. Konuyla ilgili müjdeyi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık son dakika verdi. İşte doğalgaz destek ödemeleri ve aile destek program ödemeleri hakkında son bilgiler..

Aile Bakanı, NTV’de yayınlanan programda Ahmet Ergen’in sorularına yanıt verdi. Burada Aile Destek Paketi ödemeleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, programın genişletilerek devam etmesini istediklerini belirterek, “Biz sosyal yardımlarının, sadece yoksullukla tanımlanmaması gerektiğinin kanaatindeyiz. Aile Destek Programı’mız bu kapsamda, sadece kanunda tanımlananlarla değil genişletilerek devam etmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

AYLIK 850 TL – 1.205 TL ARASINDA YARDIM

Vatandaşlar Aile Destek Programı ödemelerinin ne kadar daha devam edip etmeyeceğini merak ediyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan Yanık sözlerine şu şekilde devam etti:

“’Bu yardımların bir kısmı sürelidir, bir kısmı da süresizdir. Türkiye Aile Destek Programı birer yıllık dönemlerle program. Bir yılın sonunda duruma tekrar bakıp, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aylık 850 ila bin 205 lira arasında destek veriyoruz”

Ekim ay ödemelerinin de bu hafta başlayacağını belirterek Yanık, ”Başlıyoruz, bu hafta itibariyle hesaplara yatırılacak” dedi.

FATURANIZI PTT’YE GÖTÜRMENİZ YETERLİ

Doğalgaz destek ödemelerinde tutarların artırıldığını ve kişinin faturasını PTT’ye götürmesinin yeterli olacağını söyleyen Yanık, şunları dedi:

“’Öncelikle bir ısı haritası oluşturduk. Bu haritaya göre 950-2 bin 500 lira arasında kademe kademe ödeme yapıyoruz. Başvurular 5 Eylül’de başladı. Normal şartlarda ev sahibi olma gibi şartlar vardı. Bu kapsamı genişlettik, artık kiracılar da yararlanıyor. Kişinin, faturasını PTT’ye götürmesi yeterli. Bu kapsamda sayı belirledikten sonra ödemeler ekim-kasım gibi yapılacak”