Editörün SeçtikleriGenelGündemSağlık

Salgında son eşiğe gelindi: Aralık ve Ocak aylarında görülecek! Bu yaş grubunu kötü etkileyecek

Koronavirüs salgını azalmış gibi görünse de vaka sayıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Kış aylarına yaklaştıkça vaka sayılarının artmasından endişe edilirken uzmanlardan yeni açıklamalar geldi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı Kara, AA muhabirine konuştu. Haftalık vakaların düşmeye başladığını belirten Kara, tarih vererek uyarıda bulundu.

ARALIK VE OCAK AYLARI TEHLİKELİ

“Omicron varyantında ise ilk dönem, 1 kişi ortalama 8-10 kişiye hastalığı bulaştırıyordu. BA.4 ve BA.5 alt türlerinde ise 1 kişinin Kovid-19’u bulaştırma oranı ortalama 12-14 kişiye yükseldi. Yani bulaşıcılık ciddi şekilde arttı.” diyen Kara, koronavirüsün artık daha kolay bulaştığını söyledi:

“Kovid-19 şu an daha kolay bulaşıyor, daha hafif klinik tablolara neden oluyor fakat halen Kovid-19 nedeniyle ölümler yaşanıyor. Önümüzdeki dönem de aralık-ocak gibi tekrar çok yüksek vaka sayılarıyla karşılaşabiliriz. Kovid-19 tekrar ciddi kayıplara neden olabilir. Bunu düşünerek hareket ediyor olmamız lazım.”

65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLAR DİKKAT

Kara’nın açıklamaları şöyle devam etti, “Özellikle BA.5 varyantındaki değişim, aşılarla elde ettiğimiz korunma süremizi kısalttı. Bunu şöyle örneklendirebiliriz; eskiden diyelim ki antikor seviyemiz 100’ken korunuyorsak Omicron ve BA.5’te bu rakamın 400 düzeyinde olması gerekiyor. Aşı olduktan sonra zaman içinde antikor seviyesi düşüyor, bu nedenle hatırlatma dozlarımızı mutlaka olmamız gerekiyor.”

Diğer yandan Kara hem grip hem de koronavirüs için 65 yaş ve üzeri kronik hastalığı olan vatandaşların en kısa sürede eksik aşılarını yaptırmaları gerektiğini vurguladı.