Genel

e-Devlet’ten hemen burayı kontrol edin: Çoğu kişi bilmiyor! Birikmiş paranız olabilir

Bankalarda hesabı olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bankaya gitmeden e-Devlet üzerinden yapılması gereken yeniliği açıkladı. Buna göre artık bankaya gitmeden de bu hizmeti alarak alacaklarınızı kontrol edebileceksiniz. İşte detaylar..

Vatandaşları yakından ilgilendiren yeni bir açıklama yapıldı. E-Devlet sisteminin pek çok özelliği bulunuyor. Bu özelliklerden biri de e-Devlet’te biriken paralar..

E DEVLET’TE BİRİKMİŞ PARANIZI KONTROL EDİN

Sigortalı (SGK’lı) çalışanların dahil olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile her ay maaştan belirli bir miktar kesinti gerçekleştiriliyor.

Birçok kişi bunu bilmiyor ya da unutmuş olsa da ilerleyen süreçlerde bu miktar büyük meblağlara ulaşabiliyor.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen e-Devlet BES bakiye sorgulama sayfasıyla zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ne kadar paranız biriktiğini öğrenebiliyorsunuz.

E-DEVLETTE BİRİKMİŞ PARA İÇİN NASIL SORGULAMA YAPARIM?

Uygulamada paranızın olup olmadığını öğrenmek için öncelikle yapılması gereken e-Devlet sistemine giriş yapmak. Burada arama kısmına ‘takasbank’ yazarak en üstte çıkacak sekmeye tıklamak.

‘Takasbank’ta birikmiş paranız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bakiyesi olan vatandaşlar, genellikle sigortalı çalışanlar oluyor.

Eğer sistemde paranız varsa; sistemde gözüken sigorta şirketini arayarak sistemde yazan birikmiş paranızı alabilir ya da biriktirmeye devam edebilirsiniz.

E-DEVLET’TE ŞAHIS ÖDEMESİ NEDİR?

Şahıs ödemeleri olarak vatandaşlara rapor parası, doğum parası, süt parası, yol yardımı ve cenaze yardımı yatırılıyor. Ancak bu yatırılan tutarlar belirli bir süre çekilmediği zaman devlete geri iade ediliyor. Bu sebeple düzenli olarak ödemelerinizi kontrol etmeniz gerekiyor.