Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Promosyon alan emekliler dikkat: Bunu yapmanız gerekiyor! Yoksa para iadesi yapabilirsiniz

Bankaların emeklilere sunduğu promosyon ödemelerinde son günlere yaklaşıldı. Bazı bankaların sunduğu ödemeler 10 bin TL’ye kadar dayandı. Ancak konu ile ilgili emeklilere flaş bir uyarı yapıldı. Buna göre Avukat Özge Çelik, vefat halinde promosyon ödemesinin iadesi istenebilir. Bu durumun önüne geçilmesi için sözleşmeye bir maddenin eklenmesinin yeterli olacağı belirtildi.

Promosyon ödemeleri ile ilgili her geçen gün yeni bir detay ortaya çıkıyor. Eylül ayında başlayan emekli promosyon kampanyaları Ekim ayında da devam ediyor. Özel bankalarda 10 bin TL, kamu bankalarında ise 5 bin TL’ye dayanan promosyon ödemeleri için son tarih 31 Ekim olarak açıklandı.

Ancak bu noktada pek çok kişinin atladığı ve aklına gelmeyen bir detay ortaya çıktı. İşte merak edilenler..

BİRKAÇ HUSUSA KESİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR

Çelik, “Promosyon veren bankaların 2022 yılı için tekliflerini güncelledi. Kamu ve özel bankaların promosyon ödemelerinde farklılıklar yaşanırken vatandaşlar kendileri için en cazip teklifi sunan kurumdan yana tercih kullanıyorlar. Ancak promosyonların yükselmesi ile birkaç hususa dikkat edilmesi gerekliliğinin önemi de arttı” dedi.

SÖZLEŞMEYE BİR MADDE DAHA EKLENMESİ YETERLİ

Hesabın taşınması sırasında, hesabın taşındığı banka ile yapılan promosyon şartlarını düzenleyen anlaşmanın mutlaka titizlikle incelenmesi gerektiğini açıklayan Çelik, “Çünkü hesabını taşıyan banka müşterisinin vefatı halinde, sözleşme şartları yeterince incelenmeden imza altına alınmış ise, sözleşmede ‘bankaca ödenen promosyonun, banka tarafından iadesinin istenebileceğine’ dair hüküm bulunabiliyor. Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olmalıdır. İmzaladıkları sözleşmelerde bu yönde bir düzenleme bulunmuyor ise, ilgili sözleşmeye mutlaka ‘Banka; müşterinin ölümü halinde, mirasçılarından ya da maaşını veren kurumdan “Promosyonun iadesi” talebinde bulunmayacaktır’ vb. şekillerde hükümler ekleterek kendilerini koruma altına almaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

İŞVERENLERE DE UYARIDA BULUNDU

Çelik, “İşverenlerin de çalışanları nezdinde bankalar ile anlaşmalar yaptığını görüyoruz. Burada ise işçinin iş değiştirmesi ve vefatı gibi hususların, işverenler tarafından promosyon sözleşmesinde lehe olacak şekilde düzenlenmesi işveren açısından önem arz etmektedir” dedi.