Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bakan Bilgin, beklenen açıklamayı yaptı: EYT’yi bekleyenler dikkat! Düzenlemenin tarihi belli oldu

EYT düzenlemesi merakla beklenirken hükümet kanadından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de bugün flaş bir EYT açıklaması yaparak tarih verdi.

Bakan Bilgin, ‘2023’e Doğru Şehir Buluşmaları’ kapsamında Afyonkarahisar’a geldi. Burada düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Bilgin, EYT ile ilgili merak edilen gelişmeyi duyurdu.

EYT’DE TARİH VERİLDİ

EYT çalışmalarına değinen Bakan Bilgin, şunları söyledi:

“Televizyonlarda sık sık ‘işte şunlar da girecek, bunlar da çıkacak’ öyle bir şey yok. 99 öncesi biliyorsunuz, yaşla ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz ve önümüzde tek bir model var. Tek bir formül var daha doğrusu. Onun hesapları yapıyoruz. Çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların durumlarını, çalışma gün sayılarını, yıllarını, vesaire sosyal güvenlikteki sağlık sigortası primlerini gözden geçirip en uygun, en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız. Mesafe aldık ama şimdi açıklamayacağım.”

“‘Niye şimdi açıklamıyorsunuz?’ diyenler var. Bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak. Şimdi açıklamanın bu anlamda acelesi yok. Sözleşmeli personel, geçici işçiler, diğer sorunları açıklayacağız. Aralık ayının ilk haftasında çalışma biter bitmez de meclise intikal ettireceğiz.”