Bilim, TeknolojiEditörün SeçtikleriGündem

Telefon kullananlar dikkat: Bakanlık harekete geçti! 1 Kasım’dan itibaren başlıyor

Ticaret Bakanlığı cep telefonları için harekete geçti. Cep telefonlarına gelen yüzde 100’lük vergi oranı ve taksitlerin sınırlandırılması ile birlikte yurt dışından getirilen telefon sayısı rekora ulaşmıştı. Özellikle iPhone için Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan gibi ülkelerde iPhone turizmi oluşmuş, bazı ülkelere seyahatler düzenlenmeye başlanmıştı. Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı harekete geçerek kasım ayında uygulamanın başlayacağını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı yurt dışından getirilen cep telefonları için harekete geçti. 1 Kasım’da hayata geçirilecek yeni düzenlemeye göre, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek.

GÜMRÜK VERGİLERİNDEN MUAF GETİRİLEBİLECEK

Bakanlığın yazılı açıklamasında, yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf getirebildiği hatırlatıldı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek”

1 KASIM’DA BAŞLIYOR

Bahsedilen uygulamanın 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren hayata geçirileceği belirtildi. Bu şekilde yolcu ile birlikte getirilen cep telefonlarının takibi sağlanacak ve kişisel muafiyetlerin suiistimal edilmesinin önüne geçilecek.