Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücret için geri sayım başladı! Türk İş’ten asgari ücret açıklaması geldi: Tarih verildi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Gıda ve Şeker Sanayicileri İşçileri Sendikası’nca (Şeker-İş) Manavgat ilçesinde bu sene 7’ncisi düzenlenen basın buluşmasına katıldı. TÜRK-İŞ Başkanı Atalay çok önemli açıklamalarda da bulundu. Ayrıca Ergün Atalay asgari ücret hakkında da soruları yanıtladı.

Asgari ücret hakkında Ergün Atalay açıklamalarında “Ben asgari ücreti ağzıma almıyorum. Hiç konuşmuyorum. Sebebi de şu. Siyasiler üç aydır asgari ücret konuşuyorlar, ki onlarla hiç ilgili değil. İlgili olan kim? İşveren sendikası. İlgili olan kim? Türk-İş. İlgili olan işte biziz.” ifadelerini kullandı ve söyleyecekleri tutarı ne zaman paylaşacaklarını ifade etti.

ATALAY’IN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Atalay açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Ya ben şimdi maaşa beş ay kala umut mu satayım, emek mi satayım? Ne yapayım ben? Şimdi bu asgari ücreti biz ne zaman alacağız? Ocak 1’de uygulanacak, Şubat 1’de alacağız. Niye ben bunu ağustostan itibaren konuşayım? Bundan evvel haziran başında da aynıydı. Başladılar şubat ayında konuşmaya. Şimdi gene başlıyorlar üç aydır konuşmaya.

TARİH VERDİ

Ben zamanı gelmeden bununla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Çünkü ben niye umut mu satayım, emek mi satayım millete, olmayacak şeye niye konuşayım ki. Yani olacak bir iş olduğu zaman siz de biliyorsunuz, kamuoyu da biliyor. Gitmem gereken yerlere giderim. Söylemem gereken yerlere söylerim. Türk-İş başkanı söyler, yerine getirir. Yerine getirmeyeceği bir şey söylemez. Aralık ayına yakın, bir hafta kala, üç-beş gün kala beraber otururuz söylememiz gerekeni söyler, onun yanında da kapı gibi dururuz”