Editörün SeçtikleriGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Son dakika açıkladı! Bugünden itibaren..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün müjdeli haber geldi. Rusya’nın askıya almasından sonra durdurulan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması hakkında güzel haberi verdi. Erdoğan, yaptığı açıklamasında, “Dün Putin’le görüştüm. Bugün de Zelenski ile görüşeceğim. Tahıl Sevkiyatı bugün 12’den itibaren eskisi gibi devam edecek. Öncelik Afrika ülkeleri olacak” dedi.

Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında hem iç hem de dış politikaya dair önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının sonunda verdiği müjde herkesi sevindirdi.

BUGÜNDEN İTİBAREN DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın askıya alması nedeniyle durdurulan tahıl sevkiyatıyla ilgili müjdeli bir haberi paylaşarak, “Dün Putin’le görüştüm. Bugün de Zelenski ile görüşeceğim. Sayın Şoygu, Sayın Akar’ı arayarak bugün saat 12’den itibaren tahıl sevkiyatının devam edeceğini açıkladı. Tahıl sevkiyatı bugünden itibaren eskisi gibi devam edecek” dedi.

“ÖNCELİK AFRİKA ÜLKELERİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının devamında “Bay Kemal görüyorsun küresel çalışıyoruz. Böyle çalışmaya da devam edeceğiz. Putin’in konuyla ilgili bir ricası oldu. Tahıl sevkiyatında önceliğin Afrika’daki garip guruba ülkeler olmasını istedi. Bu plan kapsamında sevkiyatlar ilk olarak Cibuti ve Sudan gibi fakir ülkelere yapılacak” ifadelerini kullandı.

RUSYA: “UKRAYNA’DAN YAZILI GARANTİ ALDIK”

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğundaki tahıl koridoru anlaşmasına katılıma devam edileceği belirtilerek, “Türkiye ve BM sayesinde tahıl koridorunun Kiev tarafından Rusya’ya karşı askeri operasyonlar düzenlenmesi için kullanılmayacağına dair Ukrayna’dan yazılı garanti aldık” dedi.