Editörün SeçtikleriGündem

Son dakika Sibirya’dan ülkemize geliyor! Şiddetli kar yağışı olacak: Tarih verildi, herkes önlem alsın

Kasım ayı yaz günlerini aratmıyor. Ama güneşli günler uzun sürmeyecek. Hava sıcaklığının önümüzdeki hafta itibari ile düşmesi beklendiği paylaşılırken İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt çok önemli açıklamalarda bulundu. Bozyurt konu hakkında yaptığı açıklamalarında “Bu sene diğer senelerden farklı olarak pastırma yazının tarihleri değişti. Önümüzdeki haftalarda yerini soğuk ve yağışlı sistemlere bırakacak gibi duruyor.” ifadelerine yer verdi ve hava durumu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

15 KASIM TARİHİ PAYLAŞILDI

Bozyurt açıklamalarının devamında Kasım ayının 14’ü veya 15’i gibi Sibirya dan soğuk ve yağışlı sistemin gelmesini beklediklerini belirtti ve Sibirya’dan gelen bu soğuk ve yağmurlu sistem Türkiye’de gerçekleşecek hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin altına düşüreceğini aktardı. Ayrıca Bozyurt açıklamalarında Kuzey ve iç kesimlerde yaklaşık hava sıcaklığı 8 ile 10 derece arası düşeceğini vurguladı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak Bozyurt açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

– Ama aynı zamanda yılın ilk kar yağışları şehir merkezlerinde gerçekleşecek. Bu soğuk ve yağışlı sistem aşağı yukarı 1 hafta kadar sürecek. Özellikle 14 ila 24 Kasım arasında yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyredecek.

O İLLERDE YOĞUN KAR YAĞIŞI OLACAK

-Özellikle 28-29 Kasım gibi yeniden soğuk ve yağışlı bir sistem bekliyoruz. Asıl soğuk havalar ise Aralık’ın 10-15’i arasında ilk ciddi kış provası yapılacak. Aralık’ın 20’sinden sonra özellikle yılbaşından sonra ise 2022-2023 La nina kışı tam olarak etkisini yansıtmaya başlayacak ve ocak ayında da çok ciddi anlamda yoğun ve etkili kar yağışları bekliyoruz. Bu yoğun kar yağışı en fazla Marmara bölgesini etkileyecek. İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerler etkilenecek.