Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Herkes bunu bekliyordu: ÖTV indirimi açıklaması geldi! Bakan Nebati duyurdu

Son dönemlerde ÖTV indirim konusu merak ediliyordu. Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklama geldi. Nebati, ÖTV indirimine ilişkin beklenen açıklamayı yaparak, vatandaşların aklındaki soru işaretini giderdi. İşte detaylar..

Bakan Nebati, yapmış olduğu açıklamasında ÖTV indiriminin olmadığını, matrah artırımı üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

“ÖTV İNDİRİMİ YOK”

Milyonlarca vatandaş, ÖTV indiriminin gelip gelmeyeceğini merak ediyordu. Hatta bu söylenti, bir dönem ikinci el piyasasını resmen durağan hale getirdi. Konuya ilgili Bakan Nebati, “ÖTV indirimi yok, matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

MATRAH ARTIRIMI NEDİR?

Bakan Nebati’nin matrah artırımı üzerinde çalıştıklarını belirtmesi üzerine matrah artırımı nedir? Sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Matrah artırımı genel olarak fazla vergi ödememek için yapılan bir işlemdir. Yapılan bu değişiklik sayesinde, kişinin vergi incelemesi ortadan kalkar. Fazladan vergi ödeme durumu ileriki zamanlarda yapılan inceleme ile meydana gelmemektedir.

Matrah artırımı, şirketlerin ya da işletmelerin ek bir vergi ödeyerek, vergi incelemelerinden muaf tutulması anlamına gelmektedir.