Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Devletten yeni destek hamlesi! Çalışan herkese verilecek: Kış ayları için çalışanlara 1.000 TL veriliyor

Hazine, asgari ücretliler ile çalışanların maaşlarından kesilen 178,40 TL gelir vergisiyle SGK primlerinden kesilen 454,6 TL’den vazgeçme kararı aldığı belirtilerek toplam 633 TL’yi bulan rakam artık çalışanların maaşına ekleneceği bildirildi. Ayrıca işveren kesim çalışana önceden vergi ile SGK primi ödeyip yaptıkları ödemenin aylık bin liraya kadar olanını artık vergi ile SGK primi ödemesi yapmayacağı belirtildi. Bu noktada işverenler bu ücreti, 2023 Haziran ayına dek işçilerin maaşlarına ekleyeceği bildirildi.

AÇIKLAMA YAPILDI

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Tolu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7420 sayılı Kanunla çalışanlarla ilgili iki önemli düzenleme yapıldı. Bunlar,

Birincisi; Çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma gideri karşılığı olarak aylık 1.000 TL’ye kadar yapılacak ödemeler,

İkincisi ise; Personele yemek bedelinin nakit olarak ödenmesi ile ilgili.

ÇALIŞALARA DOĞAL GAZ DESTEĞİ NE OLUYOR?

7420 sayılı Kanunun geçici 1. Maddesi ile, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine (fuel-oil, kömür, odun vb.) karşılık olmak üzere 9 Kasım 2022 tarihinden itibaren 30 Haziran 2023 tarihine kadar (bu tarih dahil) (yani toplamda 8 ay), mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler Gelir Vergisi ve SGK Priminden istisna edildi. Bu düzenleme ile, işverenlerin çalışanlarına elektrik, doğal gaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapacakları ödemeler vergi ve SGK yönünden teşvik ediliyor.

30 HAZİRAN’A KADAR DEVAM EDİYOR

İstisna 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak ödemeler için geçerli.

İstisna düzenlemesi süresiz değil, 9 Kasım 2022 tarihinden 30 Haziran 2023 tarihine (bu tarih dahil) kadar yapılan söz konusu ödemeler için bu istisnalar uygulanabilecek.

Bu ödemeler; elektrik, doğal gaz ve ısınma giderlerine karşılık olarak yapılmalı.

İstisna uygulanabilmesi için, söz konusu ödemenin, işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması gerekiyor.”