Editörün SeçtikleriGündemSağlık

Vakalar tırmanışa geçti! Uzman isim duyurdu: Maske açıklaması geldi

Kışın etkisini göstermesi ile birlikte mevsimsel hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Konu ile ilgili Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Alpay Azap tarafından açıklama geldi. Azap, yapmış olduğu açıklamasında maske, mesafe, havalandırma ve aşı konusuna dikkat çekti. İşte merak edilen detaylar..

Azap, “3 yıldır Covid önlemleri sayesinde solunum virüsleri dolaşamadığı için toplumda genel bağışıklık azaldı. Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli” dedi.

YARIN OKULLAR AÇILIYOR

Alpay Azap, açıklamasında kasım ayının başından itibaren solunum yolu enfeksiyonlarının hızla arttığı ve koronavirüs, gibi ile nezlenin toplumda yayılmaya başladığını ifade etti. Twitter üzerinden açıklama yapan uzman isim şu ifadeleri kullandı:

“Çok kişi hastalandı. Çocuklar bu infeksiyonların yayılmasında başrol oynadığı için okulların ara tatili bizi biraz rahatlattı. Ancak yarın okullar açılıyor.

CİDDİ ARTIŞLARIN OLMASI KAÇINILMAZ

Okulların açılmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda solunum yolu infeksiyonlarında ciddi artışlar olması kaçınılmaz. COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli. Grip ve COVID aşılarını da tamamlamalıyız.

BİRAZ DAHA AĞIR OLACAK

3 yıldır COVID için alınan önlemler sayesinde solunum virüsleri dolaşamadığı için toplumda genel bağışıklık azaldı. Bu kış daha çok ve çeşitli virüslerle hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar. Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli”