Editörün SeçtikleriGündem

Sakın dışarıya adım atmayın: Az önce belli oldu! Çok fena olacak

Mümkün olduğu sürece sakın dışarıya çıkmayın! Başta İstanbul olmak üzere pek çok şehir için uyarılar peş peşe geldi. Sakarya ve İstanbul’da ağaçlar devrilirken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hortum uyarısı yapıldı. Gece saatlerinde ise çok kuvvetli ve etkili sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale gibi pek çok il için fırtına uyarısında bulundu.

METEOROLOJİ DE UYARDI

MGM, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ege’nin kuzey kıyılarında başlayacak olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, zamanla Kıyı Ege’nin tamamında etkili olarak İzmir ve Muğla çevreleri ile Aydın’ın batısında kuvvetli (25-55 kg/m²), Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51- 85 kg/ m²) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, heyelan, hortum oluşma riski ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir”

Rüzgârın, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve doğusunda, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli (40-90 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA BÖLGESİNDE OLANLAR DİKKAT

Bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde Kırklareli ve Edirne çevrelerinde, gece saatlerinde İstanbul’un kuzey ilçelerinde kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

1 SAATE HAVA ÇOK DEĞİŞECEK

Uzman isim Kerem Ökten sosyal medya hesabından bir uyarıda bulundu ve şunları söyledi:

-İstanbul’da hava yarın sabah soğuyacak. Sabah 7’de lodos eserken; sabah 8’de hızla Karayel’e dönecek. Evden ince kıyafetle çıkmayın lütfen. 1 saatte hava çok değişecek. Hastalık riski var.