Editörün Seçtikleriİş İlanlarıKamu PersonelleriKpss B Memur Alım İlanlarıPersonel Alımı

Devlet kurumu 52 şehir personel alımı yapacak: Yaş şartı yok! 18 yaşını tamamlayanlar başvurabilecek

Bakanlıklar son dönemlerde KPSS’li ya da KPSS’siz personel alımlarını yayımlamaya devam ediyor. Gelen son habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı 52 şehirde personel alımı yapacak. Yaş şartının olmadığı personel alımında 18 yaşını tamamlayanların başvurabileceği ifade edildi. Detaylar haberimizde

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 110 kütüphaneci alımı yapılacak. 52 ilde yapılacak olan personel alımı için başvurular aralık ayı içerisinde başlayacak.

KPSS ŞARTI VAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımına başvurmak isteyenlerin KPSS puan şartını taşıması gerekiyor. Adayların KPSS P3 puan türünden 70 ve üzeri puan alması gerekiyor.

Müracaat eden adaylar başarı sırasına göre sıralanacak ve kadronun üç katı kadar aday sözlü sınava çağırılacak.

MEZUNİYET ŞARTI VAR MI?

Başvurular için lisans mezunu olmak gerekiyor. Bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik, dokümantasyon ve enformasyon programlarının herhangi birinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olma şartı bulunuyor

HANGİ İLLERE ALIM YAPILACAK?

Adıyaman (1), Afyonkarahisar (3), Aksaray (1), Amasya (1), Antalya (1), Ardahan (2), Aydın (2), Balıkesir (2), Bilecik (2), Bingöl (1), Bolu (2), Burdur (4), Bursa (2), Çanakkale (2), Çankırı (1), Denizli (4), Diyarbakır (1), Düzce (2), Edirne (1), Elazığ (3), Erzincan (4), Erzurum (3), Eskişehir (2), Gaziantep (1), Giresun (2), Gümüşhane (3), Isparta (2), İzmir (9), Karabük (1), Kars (1), Kastamonu (3), Kayseri (3), Kırıkkale (1), Kırklareli (2), Kocaeli (2), Kütahya (3), Manisa (1), Mardin (2), Mersin (1), Muğla (2), Muş (2), Nevşehir (2), Rize (4), Sakarya (3), Sivas (3), Şanlıurfa (3), Şırnak (1), Tekirdağ (2), Tokat (1), Trabzon (1), Tunceli (1), Van (1).

Adaylar sadece 1 il için başvuruda bulunabilecek.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Türk Vatandaşı olmak,
 2. Son başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak,
 3. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 4. Türk Ceza Kanunu’nun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
 5. Erkek adaylar için askerlik durumu itibarıyla; askerlikle ilişiği bulunmamak
 6. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

BAŞVURULAR NASIL VE NE ZAMAN YAPILACAK?

Adaylar başvurularını 5 Aralık – 19 Aralık 2022 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı – Kariyer Kapısı-İşe Alım İşlemlerinin Yapılması veya Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden yapabilecektir.

SINAV KONULARI NELER?

Sözlü sınav tarihi, saati ve yeri daha sonra www.ktb.gov.tr internet adresinden ve Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden ilan edilecektir.

 1. a) Pozisyon unvanına ilişkin mesleki bilgi düzeyi, (50 puan)
 2. b) Kavrama, muhakeme etme, özetleme ve ifade etme yeteneği, (10 puan)
 3. c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, (10 puan)
 4. ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, (10 puan)
 5. d) Genel yetenek ve genel kültürü, (10 puan)
 6. e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, (10 puan)