Editörün SeçtikleriGündem

Marmara Depremi için zaman azaldı: Minimum 7,2,maksimum 7,6 şiddetinde deprem uyarısı! Büyük deprem için o tarih dikkat çekti

Bu sabah saatlerinde Düzce’de meydana gelen 5,9 şiddetindeki deprem Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü. Bunun üzerine gözler beklenen Marmara Depremi’ne çevrildi. Konu ile ilgili deprem uzmanı Naci Görür, geçtiğimiz aylarda beklenen İstanbul depreminin, maksimum 7,6 şiddetinde meydana gelebileceğini öngörmüştü.

Görür, Marmara Depremi’nin yaklaşık 30 yıl içerisinde yaşanabileceğini ifade ederken oranın yüzde 64 olduğunu belirtmişti. Doç. Dr. Doğan Kalafat ise Düzce Depremi ve Marmara depremi arasındaki durumu konuştu. İşte detaylar..

İSTANBUL DEPREMİNİ ETKİLEMEZ

Doç. Dr. Doğan Kalafat, yaptığı açıklamasında “İstanbul depremini takip ediyoruz. Bildiğiniz gibi Marmara’da iki sismik boşluk var. Sismik boşluğun hangisinin kırılacağına daha bilmiyoruz ama Marmara Bölgesi’ndeki 7 il ve ilçelerin tamamı bu depremlerden etkilenecek. Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın deprem bilinci yüksek bir toplum haline gelebilmesi lazım. Düzce’de yaşanan deprem İstanbul’u etkilemez. Bu deprem Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçası üzerinde olan bir deprem değil. İstanbul için beklediğimiz Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçalarında olması.” ifadelerini kullandı.

MARMARA DEPREMİ İÇİN ZAMAN AZALDI

Prof. Dr. Naci Görür ise 99 depremini değerlendirerek, Marmara depremi için zamanın daraldığını ifade etti.

“MİNİMUM 7.2, MAKSİMUM 7.6 DEPREM BEKLENİYOR”

Prof. Dr. Naci Görür, “1999 depremleri gerçekten yer bilimleri açısından enteresan. 1999 depremlerinin geleceği önceden söylenilmişti. 1967 Adapazarı depreminden sonra bilim insanları yaptıkları araştırmalarda Kocaeli mıntıkasında 7’den büyük bir deprem olma olasılığının fazlalaştığını söylediler. Elbette bir şey yapılmadı. 1999 depremi, 1997 senesinde uyarıldı. Bir gecede 20 binden fazla insan öldü. İstanbul’da yaptığımız uyarı hala devam ediyor, uyardığımız deprem hala gelmedi.

“YÜZDE 64 OLASLIKLA 2029’A KADAR OLACAK”

Marmara’da beklenen depremin 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla 30 sene içerisinde olma olasılığını yüzde 64 olduğu bilimsel olarak açıklandı. 1999’dan bu yana 23 sene geçti, yüzde 64 olasılık 2029’a kadar olduğuna göre biz işin son evresine geldik. Yaptığımız çalışmalarda Marmara’nın altındaki Kuzey Anadolu’nun bir bölümü olan fay hattının kırıldığı takdirde minimum 7.2, maksimum 7.6 büyüklüğünde deprem üretir. Bu bayağı büyük bir deprem demektir. Bu deprem olduğu takdirde İstanbul’un Marmara kıyılarına yakın olan yerleri en az 9 şiddetinde, kıyılardan uzaklaştıkça da 8 şiddetinde depreme maruz kalır” ifadelerini kullanmıştı.