Editörün SeçtikleriGündem

Son dakika tam bitti derken korkulan oldu! Maske zorunluluğu yeniden başladı: Peş peşe açıklama yapıldı

Kovid-19 salgını yine korkutmaya başladı. Bu noktada vakalarda yüksek bir artış olduğu belirtilirken o ülkede tekrar maske zorunluluğu getirildiği bildirildi.

MASKE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da artan Kovid-19 vakaları ve yaklaşan yaz döneminde artan turist sayısı nedeniyle virüsün bulaşma riskini azaltmak amacıyla havalimanları ve uçaklarda maske kullanma zorunluluğu getirildiği ifade edildi.

Brezilya Sağlık Gözetim Ajansından (Anvisa) tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ağustos ayından bu yana riskli gruplarda tavsiye edilen maske kullanımının, 25 Kasım itibarıyla havalimanı ve uçaklarda zorunlu hale geldiği ifade edildi. Yapılan açıklamanın devamında uzmanların yaptığı toplantının ardından bu kararın alındığı belirtilerek şöyle devam edildi:

YAPILAN AÇIKLAMA

“Toplantının katılımcıları, epidemiyolojik verilerin özellikle toplu taşıma, havaalanları ve kapalı ortamlarda maske kullanımı gibi farmakolojik olmayan koruma önlemlerinin yeniden uygulanması gerektiğini vurguladı.”

Konu ile ilgili olarak Kovid-19 verilerinin mevsimlere göre dağılımına da değinilen açıklamada, Brezilya’da son yıllarda, ilkbahar ve yaz dönemini kapsayan kasım-ocak aylarında vakalarda artışların görüldüğü ve bu durumun, okul tatilleri ile yıl sonu partileri gibi sebeplerden havalimanlarında artan turist sayısıyla daha da artabileceği aktarıldı.

Öte yandan, Latin Amerika’nın en büyük tıbbi araştırma vakfı Oswaldo Cruz (Fiocruz), aralarında Rio de Janeiro ve Sao Paulo gibi eyaletlerin bulunduğu 15 eyalette Kovid-19 vakalarının arttığını ifade ederken son 6 haftada analiz edilen verilere göre, başkent Brasilia, Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirleri artış görülen büyük şehirler arasında yer aldığı ifade edildi.