Editörün SeçtikleriGündem

İstanbullular dikkat: Vali Yerlikaya resmen duyurdu! Yeni önlemler ve yasak kararları açıklandı

Gelen bir son dakika haberine geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısı sonrasında Valilik harekete geçti. İstiklal Caddesi için yeni önlemler ve yasak kararlarının açıklandığı duyuruldu. Cadde genelinde güvenliğin, huzurun ve asayişin sağlanması ve mevcut yaya trafiğinin hızlandırılması için Genel Emir duyuruldu. İşte detaylar..

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar internetten İstiklal Caddesi’nde neler yasak? Sorusuna cevap aramaya başladı. Konu ile ilgili İstiklal Caddesi için yeni kararların yayınlandığı açıklandı.

24 Kasım 2022 tarih ve 2022/1 Sayılı Genel Emir’de “Tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en yoğun şekilde icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı Terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” denilerek yeni alınan kararlar açıklandı.

ORTAK TALEP BELLİ OLDU

Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir” denildi.

YENİ ÖNLEMLER AÇIKLANDI

Bu kapsamda İstiklal Caddesi’nde alınan yeni önlemler şu şekilde belirtildi:

– Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

– Stant kurulmasına,

– Sergi açılmasına,

– Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

– Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine,

– Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına,

– Hanutçuluk faaliyetlerine,

– Ve benzerlerine,

Kesinlikle izin verilmeyecektir”

Genel Emir’de “Yetkili ve sorumlu kurum/kuruluşlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca emrin hassasiyetle uygulanması, emre aykırı davrananlar hakkında gerekli iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususları bildirilmiştir” ifadeleri yer aldı.