Genel

Hisse Senedi ve Hisse Senedi Hesabı Nedir?

Yatırım yapmayı düşünenlerin yakından tanıdığı bir kavramla karşınızdayız. Daha önce muhtemelen adını duydunuz ancak ya yatırım konusunda sorularınız var ve çekimser kaldınız ya da sorularınıza yanıt bulamadınız. Merak etmeyin, bugün hisse senedi hakkındamerak edilen tüm önemli tüyoları açıklıyoruz.

Yatırım yapmayı düşünen pek çok kişinin adını yakından tanıdığı bir kavram avantajları ile öne çıkan hisse senedi anonim veya ortak üzerine kurulu şirketlerin gelirleri üzerinden kar hakkı elde etmede kullanılan bir evraktır. Bu evrak orijinalinde sermaye şirketlerinin ortakları arasındaki payları belirler, ancak borsaya girmek isteyen bireysel yatırımcılar için de avantajlı bir piyasa aracı olabilir. Siz de hisse senedi hesabı açılışı ile şirket gelirlerini bir ortağı olmayı tercih edebilir, Akbank güvencesini tercih ederek hisse senedi hesaplarınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir ve Ne için Kullanılır?

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin ortaklarından biri olabilmek pek çokları için uzak bir hayal olabilir; ta ki hisse senedi kavramıyla tanışana dek. Herhangi bir aracı kurma gereksinimi duymadan da açılabilen hesap türlerinden biri olan hisse senedi hesapları, yatırımcılara şirket hissedarı olma fırsatı sunan araçlardan biridir. Reel piyasalarda yer almak isteyen bireysel yatırımcılar, her ne kadar bazı riskler içerse de genellikle avantajları ile öne çıkan bu evrakları kolayca alıp satabilir.

Hem kısa hem uzun vadede yatırımcısına yüksek kazanç sağlayabilen hisse senetleri, şirketin elde ettiği yıllık net kardan pay alabilme hakkı sunar. Şirketin genel kurulundan dağıtım kararının çıkması ile birlikte senet sahiplerinin ödeme alması mümkün hale gelir. Ancak tam bu noktada senetlerin yani şirketin değer kaybetmesi ile birlikte ana para üzerinden zarar etme riskinin de bulunduğu unutulmamalıdır.

Borsa İstanbul kapsamında yer alanhisse senedi hesapları yalnızca kar konusunda değil, şirkete ilişkin farklı haklar konusunda da avantaj sağlar.  Rüçhan, tasfiye bakiyesine katılma, şirket yönetimine katılım veya oy gibi şirketin gerçek ortaklarının sahip olduğu haklar artık sizin de olabilir.Ayrıca kısa ya da uzun dönemde piyasadaki hareketliliğe bağlı olarak kolayca alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilir, tüm işlemleri Akbank ile kolayca halledebilirsiniz! Tam bu aşamada hisse senetlerinden gelen kazançlar için %10 oranında stopaj uygulandığını ancak çok daha önemlisi bu alım satım işlemlerinden elde edilen kazanç için uygulanan stopaj oranının %0′ olduğunu ekleyelim.

Hisse Senedi Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Hisse senetlerinin yönetimi için dakikalar içinde açabileceğiniz hisse senedi hesabınızı mobil veya internet bankacılık sistemlerinden kolayca yönetebilirsiniz. Böylece anlık alım ve satım taleplerinde bulunabilir ve piyasa dalgalanmasına yönelik hareket edebilirsiniz. Ayrıca Akbank dijital kanallarından gerçekleştirerek indirimli komisyon oranlarından yararlanmanız mümkündür. Avantajlardan nasıl hızlıca yararlanmaya başlayacağınız konusunda endişeleriniz varda, bu indirim avantajı hesap açılışıyla birlikte otomatik olarak tanımlanacak olduğunu unutmayın. Senet fiyatlarını güncel olarak görüntülemenizi sağlayan mobil hesaplarınızın yanı sıra derinlikli ekranla piyasayı takip etmek için vadesiz hesabınız bulunan şubeden bilgi alabilirsiniz.

Size en yakında bulunan Akbank şubesinin yanı sıra Ak Yatırım Şubelerini, TradeAll, Direkt İnternet, Direkt Mobil, Mobil ve Yatırımcı Uygulamaları ile Akbank Telefon Şubesi gibi pek çok farklı kanaldan size uygun olanı tercih edin,hisse senedi hesap açılış avantajlarından hemen faydalanmaya başlayın!