Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Resmi Gazete’de yayımlandı: İlaç fiyatlarına büyük zam geldi! Kur yeniden güncellendi

Resmi Gazete’de bugün çok önemli bir karar yayımlandı. Yayımlanan karara göre beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında avro kurunda yüzde 36,77’lik bir artış yapıldı. Artışa ilişkin Fahrettin Koca, Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, ilaçlara ilişkin yaptığı açıklamasında, “İlaç bulunamaması probleminin çözümü için ilk adım Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile atıldı” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin gündeminde son dönemlerde ilaç temininde sıkıntı konusu bulunuyordu. Bu konuya ilişkin açıklama yağan Bakan Koca, “Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde çözümün ilk adımlarını hep birlikte görmüş olacağız” demişti. Yapılan açıklamadan sonra ilk adım atıldı.

YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ALINAN KARARA GÖRE

Cumhurbaşkanı kararına göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk lirası cinsinden 1 euro değeri Aralık ayında yüzde 36,77 artırıldı. Artışla fiyat korumalı ürünlerde barem değeri 37,10 lira oldu. Diğer ürünlerde ise barem değeri 19,39 lira oldu.

Temmuz ayındaki düzenlemeyle bu değerler fiyat korumalı ürünler için 27,13 lira olmustu. Diğer ürünlerde ise 14,18 liraydı.