Editörün SeçtikleriGenel

Kar kapıya dayandı: Çok ciddi kar yağacak! 4-5 gün boyunca devam edecek

Artık kış aylarına girdiğimiz bu günlerde yurt genelinde hava sıcaklığı düşmeye başladı. Gelen bir son dakika haberine göre beklenen kar yağışı resmen başlıyor. Uzmanlar kar yağışına ilişkin tarihi resmen verdi. İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, yaptığı açıklamasında 18-19 Aralık tarihlerinde sıcaklıkları 10/12 derece arasında düşeceğini ifade ederek, kar yağışı için uyarıda bulundu. İşte detaylar..

İstanbul’da ne zaman kar yağacak? Sorusunun cevabı merak konusu oldu. Gözler meteoroloji uzmanlarına çevrildi. Konuya ilişkin Bozyurt, önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Asıl 2022-2023 kışı imzasını nerede atacak derseniz ocak ayının ortasında, yani 20 Ocak ile 10 Şubat arasındaki dönemde ciddi anlamda soğuma ve kar yağışı göreceğiz”

BALKANLARDAN GELİYOR! “10-12 DERECE AZALACAK”

Bozyurt, önümüzdeki günlerin hava durumuna dair şunları söyledi:

“18 Aralık’ta Balkanlar üzerinden girmesi beklenen bir sistem var. Eğer yine bir blokaj olmazsa, engel çıkmazsa 18 Aralık’tan itibaren kuzey ve batı bölgelerden yurdumuza giriş yapacak. 18-19 Aralık tarihlerinde hava sıcaklıkları 10 ila 12 derece azalacak.”

“CİDDİ KAR YAĞIŞLARI BEKLEDİĞİMİ SÖYLEMİŞTİM”

Yurdun iç, doğu ve kuzey kesimlerinde yer yer kar yağışları bekliyoruz. Bir başka demecimde de 20 Aralık’tan sonra ciddi kar yağışları beklediğimi söylemiştim. Doğada bazı sapmalar meydana gelebilir, bu gayet doğaldır. Bu tahminlerin yanlış çıktığı anlamına gelmez.”

İSTANBUL’DA KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERDİ

“Artık kuraklık bitiyor” diyen Bozyurt şu değerlendirmede bulundu:

“Arkadan devamlı yağışlar geliyor. Hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle bu yağmurlara ilaveten 18-19 Aralıktan itibaren yağmurların yanına kar yağışları da ekleniyor. 18 Aralık’ta gelecek hava kütlesi 4-5 gün etkili olacak. Özellikle karasal iklimin hüküm sürdüğü yerlerde kar yağışı olacak, İstanbul’un yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkili olabilir.”

“KIŞ İMZASINI NEREDE ATACAK DERSENİZ…”

Bozyurt, şöyle devam etti:

“Daha sonra bu yağışlar yurdu terk edecek ama yılbaşından sonra ciddi anlamda bir soğuk sistem bekliyoruz. Asıl 2022-2023 kışı imzasını nerede atacak derseniz ocak ayının ortasında, yani 20 Ocak ile 10 Şubat arasındaki dönemde ciddi anlamda soğuma ve kar yağışı göreceğiz. Bu kar yağışları hem kıyı kesimler hem de iç kesimlerde etkili olacak. Özellikle İstanbul ve çevresinde ciddi kar yağışları olabilir. Tabii bunlar birer tahmin, değişimler yaşanabilir. Öngörülerimiz bazen tutmayabilir.”

METEOROLOJİ UZMANI TEK, ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI İŞARET ETTİ

Öte yandan meteoroloji uzmanı Adil Tek, “Ayın 20’sine kadar İstanbul’da kar yağışı olasılığı yok” demişti. Uzun soluklu kar yağışı beklememek gerektiğini ifade eden Tek, ayın 20’sinden sonrasını işaret ederek soğuk havanın etkili olacağını belirtmişti.

“BİZDE DE KIŞ ÇETİN BAŞLAYACAK”

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten ise bugün sosyal medya hesabından bir grafik paylaşarak şu değerlendirmede bulundu:

“Neden Avrupa ve Abd kar alırken biz ılık geçiyoruz? Bu sene Kış yok mu?”. Aşağıdaki grafik Arktik salınım. Çember içindeki kısım negatif; o yüzden soğuklar oralara akıyor. Nötre çıkınca bizde de Kış çetin başlayacak. Pozitif olduğunda ise soğuklar kutupta hapsolur…