Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Hazine Bakanı Nebati dev müjdeyi verdi! Her haneye 4.000 TL destek parası verilecek: Elektrik ve doğalgaz için

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den elektrik ve doğalgaz desteğiyle ilgili açıklama geldi ve Bakan Nebati önümüzdeki yıl da dar gelirli ve orta gelirli hane halkının yanında olmaya devam edileceğini aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Hazinenin elektrik ve doğal gaz desteğinin bu yıl 138 milyar lirayı bulduğunu belirtti ve böylece sübvansiyon tutarı geçtiğimiz yıla göre yüzde 70 oranında arttığını önümüzdeki yıl da dar gelirli ve orta gelirli hane halkının yanında olmaya devam edileceğini vurguladı.

Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, küresel petrol ve doğal gaz fiyatlarında yıl boyunca yaşanan fiyat dalgalanmalarının yarattığı maliyet artışlarını vatandaşlara mümkün olduğunca yansıtmamak için var güçleriyle çalıştıklarını bildirdi.

BAKAN NEBATİ’NİN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Nebati yıl doğal gazda 69,3 milyar lira, elektrikte 11,5 milyar lira olmak üzere yaklaşık 81 milyar liralık Hazine desteğiyle hane başına yaklaşık 4 bin liralık sübvansiyon uyguladıkları bilgisini verdi ve şöyle devam etti:

“Bu yıl bu rakam 138 milyar lirayı bulmuş ve böylece sübvansiyon tutarı geçtiğimiz yıla göre yüzde 70 oranında artmıştır. Önümüzdeki yıl da dar gelirli ve orta gelirli hane halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Hükümetimiz bu konudaki politikasını kararlılıkla sürdürecek.

Bu kapsamda hedefimiz hane halkının ve sanayicinin enerji maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutmaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın müjdesini paylaştığı, Türkiye’nin Sakarya ve Amasra gaz sahalarındaki toplam 710 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.