Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

KREDİ ÇEKENLER DİKKAT: O paralar geri ödeniyor! E-devletten hemen kontrol edin

Son dönemlerde kredilere başvuranların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu noktada yapılan duyurular vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken, önemli bir gelişme yaşandı. E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Paralar geri ödenecek! Tek bir belge yeterli olacak.

Artık pek çok işlem e-Devlet üzerinden yapılıyor. Vatandaşlar kredi ödemelerinde zorlanırken, önemli bir açıklama geldi. Kredi çektiyseniz hemen e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Milyonlarca kişi geri ödemesini alabilecek. İşte merak edilen detaylar..

HAYAT SİGORTASI

Geçinmekte zorlanan vatandaşlar çareyi bankalardan uygun faiz oranları ile kredi çekmekten yana kullanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından verilen karara göre ‘hayat sigortası’ yaptırmayı zorunlu tutamayan bankalar, bu sigortayı yaptıranlara daha düşük faizden kredi vermekle birlikte, yaptırmayanlara daha yüksek faizden kredi verir hale geldi.

PARANIZI GERİ ALABİLİRSİNİZ

Buna göre sıkça hayat sigortası yaptıran vatandaşların bazı yollar ile sigorta prim ödemelerini geri alabilecekleri belirtildi. Bu konuya ilişkin önemli bir açıklama Avukat Dündar tarafından yapıldı. Avukat Dündar, daha önceki mahkeme kararlarında, “Sadece zorunlu masraflar tüketiciden istenilebilir” ibaresinin yer aldığının altını çizdi. Yani sigorta yaptırıp, sigortasını sonradan iptal ettirmek isteyen kişiler bunu yaparak, paralarını geri alabiliyor.

E-DEVLET’TEN KONTROL EDİN

İptal işlemi sonrasında parasını geri almak isteyenler ilk olarak e-Devlet üzerinden girişalması gerekiyor. Daha sonra “Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama” hizmetini kontrol etmeniz gerekiyor.

Hayat sigortası parasını geri almak isteyen vatandaşların ‘Poliçe Durum’ kısmında ‘Yürürlükte’ ve yine ‘Detay’ kısmında ‘Daini Mürtein (Daini Mürtehin)’ yani ‘Rehin Alacaklı’ ibarelerini görmesi gerekiyor. Bu ibareyi gören kişiler, e-Devlet Kapısı’ndan verilen başka bir hizmet olan “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi” hizmeti aracılığıyla yazacakları dilekçe ile paralarını geri alabiliyor.