Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

EYT’lilere acil duyuruldu: Herkes bunu yapsın! Yoksa hesaplara düşük maaş yatırılacak

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT’liler için yıllardır beklenen müjdeyi duyurmuştu. Ancak EYT’de son dakika gelişmesi yaşandı. EYT’liler 2022 tarihinde emekli olanlardan daha düşük maaş alacak. Yüksek maaş almak isteyenlerin ise 14 Ocak tarihine kadar başvuru yapması gerekiyor. İşte son dakika gelişmesinin detayları..

Milyonlarca kişi EYT’de son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. EYT ile ilgili çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Yüksek maaş almak isteyenler için son tarihin 14 Ocak olduğu açıklandı.

ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI

EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı elde edecek kişiler 2022 yılında dilekçe veren aynı prim gününe sahip emsallerine göre daha düşük miktarda emekli aylığı alacak. Erdoğan, EYT’liler için şu açıklamayı yapmıştı:

“28 Aralık’ta EYT düzenlemesini kamuoyuyla paylaştık. Milyonlarca vatandaşımızın sorunlarını herhangi bir sınırlamaya gitmeksizin çözüme kavuşturacak çalışmayı yakında TBMM’nin takdirine sunuyoruz.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da EYT’lilerin ilk maaşı ile ilgili şunları söyledi: EYT ile çalışmalarımız olacak. Şubat ın ortalarına kadar geçmesini umut ediyoruz. En geç Mart ayında maaşlar yatacak”

NASIL YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALINIR?

Habertürk’te yer alan habere göre detaylar şu şekilde:

Milyonlarca emeklilikte yaşa takılan (EYT) ile yeni emekli olacak kişiler, ne kadar aylık bağlanacağını merak ediyor. Emekli aylığı, çalışma hayatı boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilen prime esas (brüt) kazanç tutarı, aylık bağlama oranı ve prim gün sayısına göre belirleniyor.

SGK’ya bildirilen brüt kazancı ve prim gün sayısı yüksek olanlar daha fazla emekli aylığı alıyor. Ancak, prim günü ve prime esas kazancı aynı olan kişinin emeklilik dilekçesi verdiği tarih de bağlanacak aylığın tutarı konusunda belirleyici olabiliyor. Enflasyonun ve milli gelir artış hızının düşük olduğu yıllarda fark düşük olurken, enflasyonun ve milli gelir artış hızının yüksek olduğu yıllarda fark çok açılabiliyor.

2000 öncesindeki kazançlar gösterge sistemiyle (göstergenin memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu); 2000 – 2008 arasındaki kazançlar tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artışı ve milli gelirdeki artışın yüzde 100’ü; 2008 sonrasındaki kazançlar ise TÜFE artışı ve milli gelirdeki artışın yüzde 30’u dikkate alınarak güncelleniyor. Son yılın güncelleme işlemi ise dillekçe verilen tarihe göre değişiyor.

Örneğin, emeklilik dilekçesini 2022 yılında temmuz – aralık döneminde, yani 31 Aralık tarihinden önce vermiş olanların aylıkları hesaplanırken Ocak 2022’deki tutar, geçen yılın ocak ve temmuz aylarında yapılan emekli maaş zamları oranında artırılacak.

Dilekçeyi 1 Ocak 2023’ten sonra verenlerin emekli aylığı hesabında ise 2022’deki yıllık enflasyonun yüzde 100’ü ile şubat ayında açıklanacak 2022 yılı gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) artışının yüzde 30’u dikkate alınacak.Ocak ayında yapılacak yüzde 30 maaş zammından her ikisi de yararlanacak.