Ekonomi

Emekliler, asgari ücretle çalışan dar gelirliler dikkat! PTT şubesine gelene 2.500 TL ek destek: Doğalgaz fatura desteği ödemeleri başladı!

Dar gelirli ailelere yönelik ödenen sosyal destek paketi kapsamında kış ayına özel ısınma desteği sürüyor. İhtiyaç sahipleri online platform üzerinden e-devlet yolu ile başvuru yaptığı anda doğalgaz tüketim desteğinden faydalanabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan bu destek barınma, gıda, sağlık gibi farklı kategorilerde ihtiyaç sahibi ailelere ödeniyor.

Kış mevsiminin dondurucu etkisi gün yüzüne çıkmaya başladı. Aileler bütçe ekonomisi yapabilmek için kara kara düşünüyor. Isınma desteği kapsamında devletin sunduğu doğalgaz nakdi yardım bedeli zor dönemlerde bir nebze olsun ferahlatıyor. E-devlet platformunu kullanarak başvuru yapan mesken aboneleri 2 bin 500 TL’ye kadar nakit ödemeden faydalanıyor.

DOĞALGAZ DESTEK ÖDEMESİNE NASIL BAŞVURULUR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından mesken abonelerine yönelik sunulan doğalgaz desteğine başvuru yapmak isteyenler e-devlet platformunu kullanabiliyor. www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” kategorisine geçilerek açılan sayfa üzerinden “Yeni Başvuru” oluşturulabilir.

Doğalgaz tüketim desteği 2022 yılında ayrılan bütçe kapsamında 900 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor. 2022 yılına ait olan bu rakamlar 2023 yılında artacak mı? Ne kadar olacak? Henüz konu üzerine net bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Kişiye ait TC kimlik numarası ve şifresi ile yapılabilecek başvuru sonrasında hak sahipliği kazananlar PTT şubelerine giderek doğalgaz tüketim desteğinden faydalanabilecek.

Destek tutarı nakdi olarak kişiye sunulmuyor. Faturanın PTT şubelerinden ibraz edilmesi gerekiyor. Kendi e-devlet hesabı üzerinden başvuran kişinin ancak bu işlemi yapabilmesi mümkündür.

DOĞALGAZ DESTEK ÖDEMESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Doğalgaz tüketim desteğine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların belirli şartları karşılaması gerekiyor. Şartlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Başvuruda bulunacak olan kişinin TC vatandaşı olması
  • Doğalgaz arzının sağlandığı ilçede ikamet etmesi
  • E-devlet üzerinden başvurusunu yapması
  • Yaşadığı adreste ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı aboneliğinin bulunması
  • Faturanın mesken abone grubu içerisine dahil olması