Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Memur ve emekliye sabah müjdesi: Haber TBMM’den geldi! Son dakika açıklandı

Gelen bir son dakika haberine göre memur ve emekliye güzel haber verildi. Maaşlara ilişkin yapılan yüzde 30’luk düzenleme TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Bununla birlikte işverenlere verilecek asgari ücret desteği 400 TL’ye çıkartılırken, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL oldu.

Güzel haber TBMM’den geldi. TBMM Genel Kurulu’nda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

5 BİN 500 TL’YE YÜKSELTİLDİ

Kabul edilen yasaya göre yaşlılık, ölüm aylığı, malullük aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine 3 bin 500 TL olarak verilen aylık asgari ödeme 5 bin 500 TL’ye yükseltildi.

İŞVERENE ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Kanuna göre, asgari ücret desteği Haziran 2023’e kadar devam edecek. Bu kapsamda haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce, 2022’nin aynı ayına ilişkin SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 250 lira ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2023’te cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; 2023 yılı içinde ilk kez bu kapsama alınan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; ocak-haziran 2023 dönemi için günlük 13,33 lira ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Prime esas günlük kazanç tutarı, toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için 500 lira olarak esas alınacak.