Genel

Memurların Değerlendirilmediği Tek Ülke Türkiye

OECD Raporları Sonuçlarına Göre Memurlarını Ölçmeyen Tek Ülke Türkiye Olarak Kaydedildi.

Sicil sistemi Türkiye ‘de memurun  üst iki amiri tarafından değerlendirildiği bir sistemdi . Amirler sicil sistemini kişisel gözlemleri ve kanaatleri içerisinde yapıyorlardı daha sonra sorun yaratan bu sistem formalite durumuna geldiği için 2011 yılında kaldırıldı.

“Kamu kurum ve kuruluşları yürütmekte oldukları hizmetlerin özelliklerini göz önünde bulundurarak memurlarının başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere, Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşü alınmak kaydıyla, değerlendirme ölçütleri belirleyebilir.” şeklinde ki açıklama ya göre kendilerine özgü değerlendirme yöntemi bulan Sağlık Bakanlığı, Vergi Denetim Kurulu, Emniyet Genel Müdürlüğü  gibi bazı kurum ve ya kuruluşlar vardır.
 
2011 yılından bu yana memurlar ile ilgili genel bir değerlendirme yapılması , yapmak ile ilgili bir sistem yoktur. İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı  ( OECD ) raporları sonuçlarına göre memuru için bir değerlendirme , ölçme yapmayan tek ülke Türkiye olarak belirlenmiştir.

Peki Değerlendirme Sistemi Nasıl Olacak ?

Performans başarının belirlenmesi genel bir terim olarak kullanılmasın ile  birlikte dikkat çekmek gerekir ise  parça başı üretimin değerlendirilmesini çağrıştıran bir konu dile gelmiştir. Böyle bir ölçme sisteminin kamuya uygulanması mümkün değildir.

Sebebi ise şu ; Kamusal faaliyette bulunan bir çok yerin fiyat mekanizması yoktur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu bu konu hakkında bulunduğu bir toplantıda performans sistemine karşı olduğunu dile getirmişti. Memur değerlendirme sistemi için objektif esaslar dikkate alınarak  , iş verimliliğini  artırmayı sağlayacak şekilde olması söz konusu.Yapmakla yükümlü olduğu görevleri doğru ve eksiksiz bir şekilde yapan memurlara değerlendirme sisteminde bulunacak en yüksek puan verilmeli.

Bu Değerlendirme İçerisinde Amirlerde Bulunacak mı ?

Objektif bir değerlendirmenin olması için sadece  personeller değil amirler ve hatta ast-üst ve dengi tüm mesai arkadaşlarınca değerlendirilmeli ve bu yapılan bu değerlendirme sonrası puanlama yapılmalıdır.

Vatandaşlar Çalışan Memuru Puanlandırabilecek Mi ?

Vatandaşların memurları değerlendirmesi sakıncalı memurları için asılsız cümleler olmaması için önlem alınmıştır.
Memurların bir çoğu görevi gereği konuştukları vatandaşların hoşuna gitmeyecek işleri yapmaktadırlar. Bu yaklaşım ile  icraya giden bir memura vatandaşın adil puan vermesi söz konusu değildir. Memuru değil hizmeti değerlendiren bir sistem olması gerekmektedir. bu değişiklik ile  vatandaş odaklı kamu yönetimi için adım atılmış olur.

 Değerlendirme Sonucu Yüksek Puan Alan Memur Ödüllendirilir Mi ?

İyi bir değerlendirme sistemi yöneticilerin iş akışına hakim olmasını sağlayacaktır. Personel yapısını daha net çözümlemelerini  sağlayacak önemli bir durumdur.Değerlendirme sistemi içerisinde gerekirse  eğitim ihtiyaçları uygulanır, yer değişikliği planlaması  ve görevde yükselmede olabilir.Görevini olması gerektiği gibi yerine getiren personel için koruyucu bir sistem oluşuyorken , görevini doğru yapmayanlar içinse daha dikkatli olmalarına sebep olacak.