Editörün SeçtikleriEğitimSağlık

Öğrenci ve veliler dikkat: Sömestr tatili erkene mi çekilecek? Uzman isimden son dakika duyurusu

Ülkemizde son dönemlerde gribal enfeksiyonlardan kaynaklı vaka sayıları ciddi bir şekilde artış gösterdi. Özellikle bir türlü iyileşemeyen iyileşse bile kısa süre içerisinde yeniden hastalanan çocuklar için ünlü profesörlerden açıklama geldi. Konuya ilişkin sömestr tatilinin 1-2 hafta erkene çekilmesi önerisi sunuldu.

Bir türlü geçmeyen öksürük, boğaz ağrısı halsizlik gibi belirtileri neredeyse son dönemlerde yaşamayan yok! Havaların soğuması çocukların daha kolay hastalanmasına neden oluyor. Evlerde sürekli birbirlerine bulaşan bir hastalık döngüsü söz konusu.

OKUL TATİLİ ERKENE ÇEKİLMELİDİR

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, bu durumun ilerlememesi için sömestr tatilinin erken bir tarihe alınması gerektiği uyarısında bulunarak, şu anda da maske takılmasının önerilmesi gerektiğinin altını çizdi.

MASKE TAKILMASI GEREKİYOR

Prof. Dr. Şenyiğit, “Yaklaşık son 3 yılımız Covid’la mücadeleyle geçti. Ama bugün baktığımızda Covid-19’dan ziyade diğer gribal enfeksiyonların ön planda olduğunu görüyoruz. Bazı hocalarımızın maskeyle vücut direncimizin düştüğü yönünde açıklamaları oldu. Bu, maskenin yanlış bir tercih olduğu anlamına kesinlikle gelmemelidir. O dönemde bulaşıcılığın büyük bir miktarda ortadan kaldırılması için mutlaka maske takılması gerekiyordu. Bugün de maske takılmasının önerilmesi doğru bir karardır” dedi.

“SÖMESTR TATİLLERİ 1-2 HAFTA KADAR ERKENE ALINMALI”

Grip vakalarının aynı seyirde devam etmesi sonucunda sömestr tatilinin öne çekilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Şenyiğit, “Ataklar böyle devam ederse yarıyıl (sömestr) tatilinin erkene alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocuklar virüsü istemeyerek kendi arkadaşından alıp evine götürüyor. Dolayısıyla bu döneme mahsus sömestr tatillerinin 1-2 hafta kadar erkene alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu uygulamanın çok büyük faydası olacaktır” dedi.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

MEB, okulların takvimine ilişkin yayımladığı takvimde öğrencilerin 23 Ocak Cuma günü tatile gireceği ve 6 Şubat Pazartesi ders başı yapacağını belirtti. Bunun dışında farklı bir resmi açıklama bulunmuyor.