Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Hesaplarınızı kontrol etmeyi unutmayın: 3.336 TL hesaplara yatırıldı! En yakın ATM’lerden paranızı çekebilirsiniz

Gelen son habere göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık güzel haberi verdi. Bakan Yanık, yapmış olduğu açıklamasında bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ile onlara bakan ailelere yatırılan ödemeler hesaplara geçti. Evde bakım yardım ödemeleri adı altında kişi başı 3.336 TL yatırıldı. İşte detaylar..

Bakan Yanık, yapmış olduğu açıklamasında engelli bireylerin ilk olarak ailelerin yanında desteklenmeleri sebebi ile 2006 yılında başlatılan Evde Bakım ve Yardım ödemeleri ile çalışamayan vatandaşların da desteklendiğini söyledi.

3.336 TL YATIRILDI

Aylık olarak 560 bin vatandaşın evde bakım yardımından yararlandığını ifade eden Yanık, hak sahibi kişilerin hesabına 3.336 TL ödeme yapıldığını söyledi.

Bakan Yanık, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 1 milyar 847 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. 2022’de toplam 18 milyar TL Evde Bakım Yardım ödemesi yaptık. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim. Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirmeye devam edeceğiz”

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATIRILACAK?

Ocak ayında memur ve emeklilerin yeni maaşları belli olmuştu. Maaş katsayısındaki yeni düzenlemeye göre evde bakım aylıkları şubat ayı içerisinde zamlı olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak.