Ekonomi

Sosyal destek ödemesini almak için PTT’ye gitmeye gerek kalmayacak! Tek tuşla hesaba aktarılacak!

Devletin sosyal destek amacıyla vatandaşa sunmuş olduğu ödemelerin belirli başvuru şartlarını gerçekleştirilen kişilere PTT aracılığıyla aktarıldığı biliniyor. E-devlet üzerinde yapılan sistemsel değişiklikler sonrası aslında kurumsal ödemelerin PTT’ye gitmeden kişinin İBAN numarası üzerine aktarılmasını sağlamak mümkün hale geldiği fark edildi.

Bir yandan özellikle geçtiğimiz yıl sisteme alınan elektrik ve doğalgaz fatura destek ödemeleri için PTT’ye gitmeye gerek kalmadığı da fark edildi. Aynı ortamda e-devlet sistemini kullanarak anlaşma sağlanan kurum seçilip kısa sürede fatura ödemesi yapılabiliyor. Bu haber en azından destekten faydalanan vatandaşların PTT kuyruklarına giderek sırada beklemesine son verecek.

KURUM ÖDEME SORGULAMA VE ÖDEME ONLİNE YAPILABİLİR!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yurt içinde ve yurt dışında yaşayan müşterilere yönelik postalama, kargolama hizmetleri ve bankacılık hizmetlerinin e-devlet sistemi üzerinden dijital ortama aktarıldığı söylendi. Bu durum iş yoğunluğunu azaltırken vatandaşın uzun kuyruklar beklemeden zamandan tasarruf edebilmesini sağlayacak.

Hak sahibi adına yatırılmış destek ve kurum ödemelerinin sorgulaması bu ödemelerin bireysel hesaba aktarılması ya da faturanın internet üzerinden ödenebilmesi fırsatı sunuluyor. PTT’de yapılabilecek her işlem e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Özellikle elektrik ve doğalgaz tüketim desteğinden faydalanan vatandaşlar abone sözleşmesi üzerinden çevrimiçi ortamda fatura ödeme işlemini destek tutarından da faydalanarak gerçekleştirebilir.

PTT ÖDEMESİ İBAN’A NASIL AKTARILIR?

Bu sağlanan fırsattan faydalanmak isteyenler hak sahibinin kendi e-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra PTT üzerinden “Kurum ödemesi sorgulama ve hesaba aktarma” kategorisine gelmesi gerekiyor. Açılan sayfa üzerinden bireysel PTT hesabına ya da farklı bir bankadaki IBAN numarasını EFT işlemi ile aktarım sağlanabiliyor. Bunun için “Hesabıma aktar” seçenek aktif hale getirildiğinde girilmiş IBAN numarasına tutar aktarılabiliyor. Burada önemli olan kişinin TC kimlik numarası ve IBAN numarasının aynı kişiye ait olması gerekliliğidir.

ONLİNE YARDIM İLE ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURASI ÖDEME İŞLEMİ

Para aktarım hizmetinin yanı sıra fatura ödeme hizmetinden de faydalanılabilir. Bunun için e-devlet platformuna giren hak sahibinin “Elektrik yardımıyla fatura ödeme” yazan kısma tıklaması yeterli oluyor. Açılan sayfada “Fatura öde” butonunu görülecektir. Bu tuşa basıldığında abonelik numarasına yönelik bilgilendirici bir bölüm açılır. Burada borcun detayları görülebilir. “Ödeme yap” denildiğinde kişiden yardım tutarı düşülerek kalan tutarın kredi kartı ya da banka kartı ile ödenmesi talep edilecektir. Aynı şekilde doğalgaz tüketim desteğinden de bu şekilde faydalanma sağlanabilir. “Doğalgaz tüketim desteği ile fatura ödeme” seçeneğine tıklayarak kısa sürede işlem tamamlanabilir.