Ekonomi

Motorlu araç ticareti yaparken ÖTV ödemek istemeyenlere yeni yasal düzenleme geldi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vergi Usul kanununa yönelik oluşturulmuş genel tebliğ yasası yenilendi ve Resmi Gazetede duyuruldu. Motorlu araç ticareti yapan mükellefin teminat alabilmesi için usul değiştirildi. Belirlenmiş bir taşıt markası üzerinde herhangi bir distribütörlük hakkı bulunmayan ithalatçı ve bayilerin teminat uygulaması içerisinde belirli bir kapsamda ele alınması kararı verildi. Alınan karar sonrası ithalat yapmak isteyen her mükellefin 66 milyon TL teminat ödemesi zorunluluğu getirildi.

ÖTV’DEN MUAF TUTACAK BELGE KİMLERE VERİLECEK?

Bu zorunluluk sürecinde mükellefin ÖTV’yi ödememesi için belirli şartlar ortaya kondu. Bunun için ÖTV’siz işlem yapmak isteyenlerin belirli bir belge bulundurması gerekiyor. Bu belgeyi alabilmek için de şartlar öne sürülüyor. Belgeyi almak isteyen ithalatçının en az 5 milyon TL olarak ödenmiş sermayesi bulunmalıdır. ÖTV indiriminden faydalanmak için başvuru yapmadan önce 3 yıldır motorlu taşıt ticareti ile ilgileniyor olması gerekir. Bu kapsamda en az 5 işçi ya da personel çalıştırılıyor olmalıdır.

Hak sahibi bu belgeyi talep ettiği andan itibaren herhangi bir vergi borcu bulunmamalıdır. Hak sahibinin belge talebinden önceki 5 yıl içerisinde herhangi bir şekilde sahte belge kullanıldığı ya da sahte belgeyi düzenlediği söylenerek adli makamlara aktarılmış bir davası tespit edilirse bu haktan mahrum olacaktır.

YASAL DÜZENLEME NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Belirlenmiş bu yeni yasal düzenleme kapsamı dışında tutulacak olanlar ise daha çok bu anlamda yetkilendirme almış bayiler olacaktır. İmalatçı firma ile yapılan sözleşme kapsamında belirlenmiş markaya ait motorlu araçların dağıtımı ya da satışına yönelik yetkilendirilmiş bir bayilik için teminat yükümlülüğü ortadan kalkacaktır.

Bu konuda en çok merak edilen soru ise yapılan bu yeni düzenlemelerin ne zaman geçerli olacağıydı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir idaresi başkanlığı tarafından yayınlanan ve Resmi Gazetede yürürlüğe giren yasal düzenleme önümüzdeki ayın başlangıcından itibaren geçerliliğini koruyacaktır.