Gündem

EPDK uyardı hesaplarınızı kontrol edin! Elektrik fatura ödemesi geri yatacak!

Elektrik fiyatlarında yüksek maliyetlerden koruma sağlayabilmek ve arz sırasında güvenilir bir ortam oluşturabilmek için ele alınan azami uzlaştırma fiyat mekanizmasında usulsüzlük tespit edildi. Gerçek dışı beyanlar sonucunda 40 farklı şirketin tüketicilere geri ödeme yapılacağı duyuruldu.

Geri ödenecek toplam tutar 11 milyar TL’yi buluyor. Vatandaşı korumak amacıyla alınmış bu karar Nisan ayında yürürlüğe girmiş 6 aylık dönem boyunca sürdürülebilir şekilde yürütülmüştü. Ardından 2022 Ekim ayında sürenin dolması beklenirken 6 aylık daha uzatma kararı alınmıştı.

KASTİ OLARAK AYKIRI HAREKET EDİLDİ!

Sabit fiyat garantisi sunarak tüketici hizmete ulaştığında maliyet artışından kaynaklı olarak zarara uğramayacaktı. Tüm bu iyi niyetle ortaya konan bu yeni anlaşma gereğince piyasada işletmeciliğini yapan kurumların aslında var olan sisteme aykırı hareket ettiği fark edildi.

Belirlenmiş fiyat ve miktarların gerçek değerlerinin yansıtılmadığı ise EPDK tarafından yapılan inceleme sonrası fark edildi. Yapılan incelemeler hatalı bazen de kasıtlı olarak gerçeğe aykırı hareket edildiğini ortaya koydu. AUF kapsamına alınan ve tüketicinin kazanım sağlamasını destekleyecek kanunun engellendiği fark edildi.

USULSÜZLÜK İLE ALINAN TUTAR TÜKETİCİNİN FATURASINA YANSIYACAK!

Ortada oluşan usulsüzlüğün engellenebilmesi için kasti olarak yapılan manipüle edilmeye çalışılan bu kararın sonucunda 40 farklı şirketin para iadesi yapmasına karar verildi. EPDK bu konuda soruşturmasını başlattı. İsmi geçen şirketlerin önümüzdeki günlerde savunmaları bekleniyor.

Öte yandan şirketlerin beyan dışı olarak köşede biriktirdikleri oran 11 milyar TL’ye ulaşıyor. Bu demek oluyor ki 11 milyar TL tüketiciye iade edilerek tüketicinin faturasından bu usulsüz oranlar silinecek.