Ekonomi

EYT yasasının meclisten geçeceği tarih belli oldu! Seçim sonrasına ertelenirse bayram ikramiyesi alınamayacak!

Sözleşmeli personellerin kadroya alınma süreci ile ilgili karar meclisten geçirildi. Gözler EYT kapsamında yaşa takılmadan emekli olacak kişilere çevrildi. Alınacak karar sonrası 2 milyonu aşkın vatandaş ilk emekli aylığını almaya başlayacak.

Günler geçiyor fakat EYT çalışmaları ile ilgili herhangi bir sonuca ulaşılmıyordu. Pek çok kişi prim borcunu ödeyebilmek için farklı yöntemlere başvurmaya devam ediyor. Bu süreçte yasanın ne zaman meclisten geçeceği de merak ediliyor. Seçim sebebiyle EYT’nin seçim sonrasına ertelenmesinin söz konusu olacağı da söyleniyor.

SEÇİM SONRASI OLABİLİR Mİ?

EYT’den faydalanacak vatandaşların en çok merak ettiği konu ise Ramazan ve Kurban Bayramında verilen ikramiyeden faydalanabilecek mi?  Yasal olarak meclisten geçmesi beklenen EYT acaba ikramiye dönemlerine denk gelecek mi? Bu da merak konusu oldu. Eğer yasa Bayram dönemi sonrasında meclisten geçerse emeklilik maaşını alan kişiler bu yıl bayram ikramiyesinden de faydalanamayacak.

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde çalışma yaşantısı başlamış olan kişiler için geçerli olan EYT düzenlemesi için kritik günlere yaklaşılıyor. EYT kapsamında Ocak ayında meclisten geçmesi beklenen yasa tasarısı Ocak ayının sonu sonuna doğru yaklaşılan dönemde henüz sonuçlandırılmadı. Ancak konu üzerine yeni bir açıklama geldi.

“HERKES MÜSTERİH OLSUN”

AK Parti’de sözcülük yapan Çelik, konuyla ilgili “Herkes müsterih olsun” diyerek başladığı konuşmasına şu şekilde devam etti: “Şubat bilemediniz en geç Mart ayında sonuca ulaşmış olacaktır. İlk emekli maaşları alınacaktır” ded. Bu açıklama sonrası alınacak ilk emekli maaşının Mart ayını bulması olası gözüküyor.

EYT düzenlemesinden şu an 2 milyon 250 bin vatandaş faydalanacak plan ve bütçe komisyonu mecliste konuyu görüşüp süreç yasalaşacak. Öte yandan TGRT haber müdürü Ahmet Sözcan konu ile ilgili “EYT’liler için Şubat ayı başı itibariyle teklif mecliste olacak ve Şubat ayında yasalaşacak. İlk maaşlar Mart ayında alınmaya başlanabilecek” gibi bir yorumda bulundu.