Ekonomi

O uyarıyı dikkate almayan pişmanlık yaşayacak! Altında en net senaryo uzmanından geldi! Yatırımlar yılın ikinci yarısında ikiye katlanacak!

Yılın ilk ayı henüz tamamlanmamışken Ons altında yükseliş rekor seviyeye ulaştı. Gün içerisinde gram altın ise %1 oranında gerileme yaşadı. Bu tablo yılın ikinci yarısından itibaren uzmanların açıklamaları ile daha farklı bir boyuta ulaştı.

Altın fiyatları son bir haftadır hareketli seyrini sürdürüyor. Ons altın gün başlangıcı da 1900 dolar seviyesinde gerçekleştirdi. Gram altında ise rekor seviyelerin altına gerileme yaşandı. Değer kaybı sonrası 1.146 TL’den satışı yapılıyor.

Gram altın sabah saatleri itibarıyla yaşadığı yüzde 1’lik değer kaybı sonrası 1.146 TL’den işlem görüyor. Yarım altın 3.748 TL iken çeyrek altın 1.874 TL seviyelerinde. 22 ayar burma bilezik 1.327 TL’den satışı yapılırken Cumhuriyet altını 7.925 TL’den alıcısını buldu.

ASIL YÜKSELİŞLER GELİYOR!

2023 yılı başlangıcında Ons altındaki yükseliş seviyesinin beklenmeyen oranlara evrilmesi piyasada uzmanların yılın ikinci yarısına dönük hedeflerinde fiyat değişikliklerini de beraberinde getirdi. Piyasalara yönelik uzmanlığı bulunan Zafer Ergezen yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Ergezen, “Alım seviyesini takip edin Ons altında gerçek yükselişi asıl yılın 2. döneminde göreceğiz. Faiz indirimlerinin konuşulmaya başladığı ve tartışıldığı dönemde rekora ulaşılacaktır” dedi.

DÜŞÜŞ TRENDİNİ YERİNİ YÜKSELİŞE BIRAKTI!

Özellikle geçtiğimiz yıla oranla bu yılın altın yatırımcıları tarafından parlak bir döneme girildiği ifade ediliyor. Merkez Bankası’nın beklenmeyen faiz artırımı Ons altını baskılamıştı. Özellikle geçtiğimiz yıl başlangıcında Rusya ve Ukrayna’nın savaş süreci faiz artırımı ile birleşerek düşüş trendini tetikledi.

Bu trend bozuluyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayı itibariyle Merkez Bankası politikasında değişiklik yaşandı. FED faiz artırımında “hızı yavaşlatacağım” dedikten sonra süreç daha da başkalaştı. Bu yıl için faiz artırımının duraklama noktasına geleceğinin söylenmesi yeni yıl girişinde Ons altındaki hızlı yükselişi ve rekor seviyeleri tetikledi. Ons 1.620 seviyelerinde iken bir anda 1.800 seviyelerine kadar ulaştı.