Gündem

2023 iş dünyasının en çok kazandıran popüler 5 mesleği belli oldu!

İş dünyasına yönelik yapılan araştırma yeni yıl ile beraber en çok tercih edilen sektörleri ortaya çıkardı. 2023 Ocak ayı itibarıyla gittikçe popülerleşen ve daha çok tercih edilmeye başlanan meslek grupları arasında teknoloji alanı rağbet görüyor.

Linkedin üzerinden yapılan paylaşım son 5 yıldır gittikçe zirveye ulaşan ve farklı meslek gruplarından pek çok kişinin tercih ettiği popüler sektörleri ön plana çıkardı.

İLK ÜÇTE YER ALAN POPÜLER MESLEKLER

Yeni yıl ile beraber hayatımıza daha da dahil olan oyun sektörüne yönelik her türlü faaliyet ön plana çıkıyor. Özellikle oyun kurucuları olarak adlandırılan Game Designer popülerliğini koruyor. Son 5 yıldır hayata dahil olması son yıllarda daha çok keşfedilmesi ile bilinen kripto para dünyası yeni yılda ilgi toplamaya devam ediyor.

Kripto üzerine faaliyette bulunan Blockchain Developer’lar bu yıl rağbet gören meslek grupları arasında ikinci sırada yerini aldı. 3. sırada ise şirketlerin kâr marjını arttırmak, pazarlama ve ürün geliştirme alanında ön plana çıkabilmesini sağlayabilmek için hizmet sunan Türkçe karşılığı büyüme uzmanı olan “Growth Specialist” mesleği yer alıyor.

YAZILIM VE YAPAY ZEKADAN VAZGEÇİLEMİYOR!

2023’e damga vuran özellikle son 5 yılda hayatımıza dahil olan diğer popüler meslek grupları arasında daha çok satış pazarlama odaklı, tasarım ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren sektörler yer alıyor. Yazılım ve robotik kodlama günümüzde daha çok rağbet görüyor.

3D modelleme teknikleri kullanılarak illüstrasyon seçenekleri ile birleştirilip oyun tasarımları ortaya koyan geliştiriciler daha çok rağbet görüyor. Yazılım alanı özellikle son yüzyılda hiç olmadığı kadar çok rağbet görüyor. Farklı alanlarda kullanılabilir her türlü kreatif ve pratik uygulamaların yazılım aşaması, arayüz tasarımı ve performansından sorumlu Yazılım ve Kalite Mühendisleri ön plana çıkıyor.