Gündem

O ufak detay faturada zarara dönüyor! 4 kişilik ailenin prize takılı şarj aletlerinin bedeli hesaplandı!

Hayatın vazgeçilmezi haline gelen telefon, tablet ve laptop gibi elektronik aletlerin sıklıkla kullanılması elektrik faturasına zarar olarak yansıyor. Özellikle prizde unutulan şarjlar faturaya eklenerek beklenenin üzerinde bir rakam ile yansıyor. Uzmanlar araştırdı! 4 kişilik bir ailenin prizde kalan şarjları bütün ay boyunca faturaya ne kadar olarak yansıdı? Tespitler paylaşıldı.

Gündelik hayatta kullanılan beyaz eşya aletleri, ısıtıcılar elektronik ve dijital her türlü materyal gün içinde bulunulan hanedeki elektrik masrafını da artırıyor. Bilinçsiz bir şekilde prizde bırakılan şarj aletlerinin dahi elektrik tüketimine sebep olduğu fark edildi. Tek bir kişinin maliyeti fark edilemezken tüm bir ailenin prizde bıraktığı şarj aletlerinin maliyeti ortaya çıkarıldı ve şaşırtıcı rakamlar fark edildi.

TOPLU TÜKETİMDE ETKİSİ DAHA FAZLA!

Gündelik hayatta yalnızca akıllı telefonlar değil laptop, tablet başta olmak üzere farklı ev gereçleri de şarj sistemi ile aktif hale geliyor. Her cihazda aynı şekilde tüketime sebep olunmadığı da biliniyor. Bazı cihazların şarj edilmesi sırasında harcanan enerji daha fazla olabiliyor.

Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan rakamlar herkesi şaşırttı. Prize takılan akıllı telefonların tükettiği ücret oldukça az. Ancak toplu bir aile içerisinde bireysel tüketimden daha çok toplu tüketime bakıldığında rakam oldukça fazla. 4 kişilik bir ailenin yaşadığı evdeki şarj aletleri üzerinde inceleme yapıldı.

4 KİŞİLİK AİLENİN MALİYETİ BELLİ OLDU!

4 kişilik ailede en az 5 en fazla 10’a kadar çıkabilen şarj aleti olduğu fark edildi. Ev içinde kullanılan tüm cihazların sürekli olarak prize takıldığı düşünüldüğünde yıllık maliyeti 70 TL’ye kadar ulaştı.

Kişisel kullanımda zararı fark edilmezken Türkiye genelindeki tüm haneler üzerinde yapılan araştırmalarda prizde kalan şarjların aylık 10 milyon TL gibi bir ek külfete sebep olduğu fark edildi.

20 milyon hane üzerinde araştırma yapıldı. Aylık 10 milyon TL yıllık ise 100 milyon  TL ile 120 milyon TL arasında elektrik tüketimi olduğu fark edildi.