Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

10 yıl içinde bankalardan kredi çekenlere duyuruldu: 2.865 TL para iadesi müjdesi! Emsal karar açıklandı

Son dönemlerde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalardan kredi çekiyor. Bankalar müşterilerden aldıkları dosya masrafı adı altındaki paralar için emsal niteliğinde bir karar açıklandı. 10 yıl içinde bankalardan kredi çekenlere duyuruldu: 2.865 TL para idesi müjdesi verildi! İşte detaylar..

Kredi çekenlere güzel haber geldi. Banaklar o parayı geri ödeyecek. Vatandaşların artan enflasyon sebebi ile geçimlerini istedikleri gibi sağlayamaması bankaların yollarını tutmasına neden oldu. Bankalar arasında yaşanan yoğun rekabet nedeni ile kredi faiz oranlarını düşüren bankalar oluşan kar kayıplarını kredi masraflarından tahsil etme yoluna giderken vatandaş mağdur duruma düşmüştü.

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR

Bankaların kredi dosya masrafı noktasında pek çok emsal kararı bulunuyor. Ancak çeşitli isimler adı altında benzer paralar alınmaya devam ediliyor. Bankaların aldığı bu paralarla ilgili Yargıtay’dan yine emsal bir karar daha geldi. Geriye doğru 10 sene içerisinde ödenmiş olan tüm kredi masrafları için para iadesi başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin E. 2017/7144, K. 2018/10219, T. 5.11.2018 tarihli emsal nitelikteki kararı bu konuda kullanılmaktadır.

10 YIL İÇİNDE KREDİ ÇEKENLER ÖDEMELERİNİ NASIL ALACAK?

Emsal kararı görenler ödemelerini nasıl alacaklarını merak ediyor. Söz konusu emsal karar ile geriye dönük zaman aşımı son 10 sene için uygulanmış olup tüketici mahkemesi hakem heyeti üzerinden para iadesi talebi yapılabilmektedir.

Eğer banka ödemeyi reddederse, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilirsiniz. Kaymakamlık içinde bulunan tüketici hakem heyetinden yardım isteyebilirsiniz.