Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Nefesler tutuldu: Hükümetin yeni seçim yatırımı iddiası bomba etkisi yarattı: Asgari ücretli ve emekliye ek zam yolda

Seçimlerin tarihine ilişkin resmi bir açıklama yapılmasa da 14 Mayıs tarihinde yapılmasına resmen kesin gözü ile bakılıyor. Seçime sayılı günler kala hükümetin yeni seçim yatırım olduğu iddia edildi. Buna göre mart ayında hem asgari ücretliye hem de emekliye ek zam yapılacağı iddia edildi. İşte detaylar..

Seçimlere 114 günden az bir zaman kaldı. Resmi olarak seçim tarihinin 10 Mart tarihinde açıklanması bekleniyor. AK Parti’nin seçimden önce çalışmaları hızlandırdığı ifade ediliyor. Aynı zamanda hükümetin seçimden önce hem asgari ücretlinin hem de emeklinin yüzünü bir ere  daha güldürmeye hazırlandığı iddia edildi.

MART AYINDA EMEKLİ VE ASGARİ ÜCRETLİYE EK ZAM

Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç bu iddiayı köşesine taşıdı. Çetingüleç bu iddiayı “Ankara’da konuşulan ‘ham bilgi’ olarak paylaştı. Çetingüleç yazısında emeklilerin halen 1100 lira olan ikramiyeleri 2 bin 500-3 bin lira aralığında bir rakama yükseltileceğini asgari ücrete yüzde 10, emeklilere yüzde 10-20 arasında ek zam yapılacağını anketlerde iktidar partilerinin oy oranları düşerse zam oranları yükselebileceğini belirtti.

KALAN KISIM SEÇİM ÖNCESİNE BIRAKILDI

Konu ile ilgili olarak Çetingüleç yazısında şu ifadelere yer verdi:

Kulislere yansıyan bilgiye göre, 2023 yılının ilk 6 ayı için emekli maaşlarına yüzde 40 civarında bir artış planlanmıştı. Ancak oran yüzde 30’la sınırlı tutuldu. Kalan kısmı seçim öncesine bırakıldı. Enflasyon karşısında koruyucu zamların yapılmamasındaki en önemli etken emekli maaşının devlet tarafından ödeniyor olması.

Buna karşılık asgari ücreti özel sektör uyguladığı için devlet üzerinde herhangi bir yük oluşturmuyor. Hatta maaş zammından sonra SGK prim geliri artıyor. Ayrıca asgari ücret zammı anında ve daha fazla oranda fiyatlara yansıdığı için KDV, ÖTV gibi vergi gelirleri de artmış oluyor.

Bu nedenle devlet emekli maaşlarına zam yapma konusunda asgari ücretliler kadar istekli davranmıyor.